Current track

Title

Artist


Daniela Ecaterina Caurea, poetă română

#Postat de on iulie 7, 2025

Daniela Ecaterina Caurea (n. 7 iulie 1951, Târgu Ocna — d. 4 martie 1977, București) a fost o poetă română a cărei voce vibrantă s-a stins prea devreme, dar a luminat pentru totdeauna universul literar românesc. Născută în Târgu Ocna, a urmat studiile liceale în orașul natal, unde a excelat, absolvind ca șefă de promoție.

Sursa foto: https://ro.wikipedia.org/wiki/Daniela_Caurea#/media/Fi%C8%99ier:Daniela_Caurea.01.jpg

O minte strălucită și o pasiune pentru litere a purtat-o către Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, unde a studiat la secția latină-greacă, ulterior transferându-se la secția română-engleză. Dragostea a adus-o în București, unde s-a căsătorit cu poetul Ion Crânguleanu și și-a finalizat studiile universitare ca șefă de promoție în 1974.

Cariera sa a debutat ca profesor și traducător la Academia de Științe Social-Politice Ștefan Gheorghiu, dar pasiunea pentru poezie a rămas mereu vie. A predat și la un liceu bucureștean, împărtășind elevilor dragostea pentru cuvânt. Din păcate, destinul i-a fost curmat brusc la frageda vârstă de 25 de ani, în urma cutremurului devastator din 1977.

Moștenirea sa literară este bogată, deși marcată de tragedia sfârșitului său prematur. Volumele de poezii „Primejdii lirice” (1973) și „Cartea anotimpurilor” (1976) au apărut în timpul vieții, dezvăluind o voce poetică originală și sensibilă. Postum, au fost publicate „Adalbert Ignotus” (1977) și „Văzduhul de cuvinte” (1979), completând universul poetic al Danielei Caurea.

Memoria sa este păstrată vie în orașul natal Târgu Ocna, unde o stradă îi poartă numele, și la Colegiul Național Costache Negri, unde biblioteca poartă distincția „Daniela-Ecaterina Caurea”.

Daniela Ecaterina Caurea a fost o poetă talentată, cu o voce unică și o sensibilitate aparte. Opera sa, deși marcată de tragedia sfârșitului său prematur, rămâne o comoară a literaturii române, o mărturie a talentului și a pasiunii sale pentru cuvânt.

Operă

Antume

  • Primejdii lirice, Editura Junimea, Iași, 1973
  • Cartea anotimpurilor, Editura Ion Creangă, București. 1976

Postume

  • Adalbert Ignotus, Editura Junimea, Iași, 1977
  • Văzduhul de cuvinte, Editura Eminescu, București, 1979

Eponime

Lista de mai jos cuprinde itemi ale căror nume au fost date în cinstea poetei:

  • Strada Daniela Caurea din Târgu Ocna
  • Biblioteca Daniela-Ecaterina Caurea din cadrul Colegiului Național Costache Negri din Târgu Ocna

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Daniela_Caurea


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *