Coronavirus Suceava: 1.453 de cazuri active, 369 de pacienţi Covid internaţi în spitalele judeţului
#Postat de Liliana Mihaila on decembrie 2, 2020
Județul Suceava a înregistrat, miercuri, 60 de cazuri noi de Covid-19, în urma celor 238 de teste efectuate în ultimele 24 de ore. Alte 84 de persoane sunt suspecte de infecţie cu virusul SARS-CoV-2 şi aşteaptă rezultul testului. Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la mia de locuitori, este de 1.83, în scădere față de ziua precedentă, când a fost de 1.96 la mie. În județ sunt 1.453 cazuri de infecție Covid-19 în evoluție. La Spitalul Județean Suceava sunt internați 193 de pacienți Covid, din care 20 au forme grave ale bolii. La Spitalul Rădăuți sunt 86 de pacienţi Covid, doi dintre ei aflându-se la ATI. În spitalele din județ sunt 63 de locuri libere pentru pacienții Covid, dar la Secţia Terapie Intensivă de la Spitalul Județean Suceava nu era dimineață niciun pat disponibil în sectorul Covid.
Potrivit Prefecturii Suceava, în ultimele 24 de ore, la nivelul judeţului au fost internate 15 persoane diagnosticate cu Covid, în același interval de timp fiind externate 19 persoane declarate vindecate.
Din totalul celor 495 pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, 193 sunt diagnosticați cu Covid, 69 sunt în zona tampon și 233 pacienți suferă de alte afecțiuni (non-Covid). Din cei 193 pacienți Covid, 63 prezintă forme ușoare; 77 au forme medii ale bolii; 33 prezintă forme severe; 20 prezintă forme grave și sunt internați în secția ATI (dintre aceștia, 17 pacienți sunt ventilați neinvaziv).
Spitalul Județean de Urgență dispune, la această dată, de 381 paturi libere, din care 48 pentru pacienți Covid, 217 în sectorul non-Covid și 116 pentru zona tampon. La unitatea ATI nu sunt disponibile paturi libere pentru pacienți Covid, dar sunt 20 ventilatoare libere, din care 3 pentru pacienții Covid.
La nivelul Spitalului Municipal Rădăuți sunt internați un număr de 86 pacienți diagnosticați cu Covid (7 cu forme ușoare, 70 prezentând forme medii, 7 cu forme grave și 2 pacienți în formă critică) și 3 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, fiind libere 3 locuri în sectorul Covid. La unitatea ATI sunt internați 2 pacienți, ventilați neinvaziv.
La Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc sunt internați un număr de 26 pacienți diagnosticați cu Covid (25 cu forme medii și un pacient cu formă ușoară) și 7 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, fiind libere un număr de 9 locuri în sectorul Covid.
La nivelul Spitalului Municipal Vatra Dornei sunt internați un număr de 18 pacienți diagnosticați cu Covid (unul are o formă ușoară, 14 prezintă forme medii și 3 cu forme critice) și 4 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, fiind libere un număr de 9 locuri în sectorul Covid..
La nivelul Spitalului Orășenesc Gura Humorului sunt internați un număr de 30 pacienți diagnosticați cu Covid-19 (21 cu forme ușoare și 9 prezentând forme medii), fiind libere 13 locuri în sectorul Covid..
La nivelul Spitalului Boli Cronice Siret sunt internați un număr de 16 pacienți diagnosticați cu Covid (9 cu forme ușoare și 7 cu forme medii) și o persoană suspectă de infecție cu noul coronavirus, fiind libere un număr de 9 locuri în sectorul Covid.
Per total, la nivelul județului sunt disponibile 63 de locuri libere Covid și 128 locuri pentru zona tampon.
Jurnal FM 