Title

Artist

Conache și Plai, decisivi în victoria cu SUA

#Postat de on iulie 8, 2024

Conache și Plai, decisivi în victoria cu SUA – Alin Conache a fost desemnat jucătorul meciului după victoria dramatică a României în fața Statelor Unite, scor 22-20 (10-10), sâmbătă, în Chicago, la debutul turneului Summer Tour.

Rugbystul sucevean a strălucit pe Seat Geak Stadium, contribuind decisiv la succesul echipei cu un total de 14 puncte. El a transformat singurul eseu al „Stejarilor” și a reușit patru lovituri de pedeapsă impecabile.

Celelalte puncte ale României au fost marcate de Tevita Manumua (eseu) și humoreanul Daniel Plai, care a transformat o lovitură de pedeapsă decisivă în minutul 70, aducând victoria echipei.

Pe lângă victoria obținută, „Stejarii” au reușit să cucerească și Cupa Pershing, după o pauză de șase ani. Trofeul pus în joc de Federația Română de Rugby începând cu 2014 comemorează meciul disputat la Olimpiada Militară „Jocurile InterAliate” din 1919, organizată de generalul John Joseph Pershing pentru a marca sfârșitul Primului Război Mondial.

Antrenor: David Gerard

Următorul meci al României din cadrul Summer Tour va avea loc pe 12 iulie, la Ottawa, împotriva Canadei.

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *