Comănești: Un tânăr beat și fără permis de conducere a fost reținut de polițiști
#Postat de Florin Craciun on mai 28, 2024
La data de 28 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției orașului Comănești au depistat în flagrant delict, un tânăr de 24 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe strada Gârlei din localitate, aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice.

În urma testării alcoolscopice a rezultat o concentrație de 1,12 mg/l alcool pur în aerul expirat, tânărul fiind condus la spital unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, informează IPJ Bacău.
Totodată, din verificările efectuate în baza de date a reieșit faptul că, cel în cauză nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
După administrarea probatoriului, polițiștii l-au reținut pe tânăr, pentru 24 de ore și l-au introdus în Arestul I.P.J. Bacău.
Cercetările sunt continuate în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducerea unui vehicul pe drumurile publice sub influenţa alcoolului și fără permis de conducere.
Jurnal FM 