Current track

Title

Artist


Colegiul Național „Gheorghe Vrânceanu” a fost ”colorat” (Galerie Foto)

#Postat de on noiembrie 25, 2020

ZidArt. Răzvan Răucescu e cel mai tânăr dintre artiștii care au desenat la #DomiNow. Student la Arte, și-a găsit menirea, și-a definit stilul, iar anul acesta ne-a oferit una din cele mai ambițioase lucrări ale sale.

”Provocarea a fost dublă: întâi de toate- dimensiunea pereteului. Apoi- structura lui. Nu-i ușor să lucrezi cu o astfel de „pânză” capricioasă, însă Răzvan a îmbrățișat provocarea și a depășit cu brio toate micile obstacole. Rezultatul muncii lui poate fi admirat la Colegiul Național „Gheorghe Vrânceanu”.

Lucrarea se întinde pe o suprafață de 70 mp, fiind realizată cu spray. Interpretarea ei, în cuvintele autorului, sună cam așa:

„Schimbările pe care ultima perioadă le-a adus ne-au făcut să căutăm diverse mijloace și metode de a interacționa, de a învăța și de a rezolva diferite probleme cu care ne confruntăm zilnic. Printre factorii care au stat la baza depășirii acestei perioade se numără tehnologia și solidaritatea. Lucrarea de față, intitulată ”Freedom” propune o reîntoarcere la origini și la natură. Respectul dintre noi și grija ce o purtăm aproapelui nostru reprezintă cheia depășirii acestei perioade.”

Credit Foto: Vlad Braga

DE CE? pentru a dărâma zidurile dintre noi, colorându-le pe cele din jurul nostru.

CINE? artişti urbani în căutarea sufletului perete.

CÂND? până la ultima picătura de vopsea

UNDE? oriunde, la înălţime.

CUM? liber.


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *