Cinci mii de pompieri sunt pregătiți să intervină, zilnic, cu peste 3.700 de mijloace tehnice, dintre care, aproape 800 de echipaje de stingere, 133 de mașini de descarcerare precum și peste 490 de echipaje SMURD
#Postat de Carmen Vintu on aprilie 29, 2022
În cadrul declarației de presă având ca temă măsurile dispuse de conducerea Ministerului Afacerilor Interne pentru acest weekend, maiorul Marin Adrian, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență a informat populația:
„- Bună ziua tuturor. Sunt maior Marin Adrian purtătorul de cuvânt al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. În acest sfârșit de săptămână aproape cinci mii de pompieri sunt pregătiți să intervină, zilnic pentru acordarea primului ajutor medical, stingerea incendiilor și salvarea persoanelor din medii ostile vieții. În acest sens pompierii pot interveni cu peste 3.700 de mijloace tehnice, dintre care, aproape 800 de echipaje de stingere, 133 de mașini de descarcerare precum și peste 490 de echipaje SMURD care încadrează autospeciale pentru transport personal și victime multiple, ambulanțe de prim ajutor și de terapie intensivă mobilă, precum și ambulanțe pentru tratamentul nou-născuților. Ca măsură operațională suplimentară, pe autostrada A2 la kilometrul 19, începând de astăzi și până luni, ISU București Ilfov a operaționalizat un echipaj de stingere cu motor de descarcerare inclus și o ambulanță SMURD, pentru asigurarea intervențiilor, inclusiv a celor medicale de urgență. De asemenea, având în vedere că în această perioadă, pe litoral este așteptat un număr mare de turiști, la nivelul ISU Constanța s-au constituit patru puncte temporare de lucru, în Agigea, Valul lui Traian, Vama Veche și Valea Dacilor. În aceste locații, începând de astăzi și până marți dimineață se va afla câte un echipaj de stingere pentru eficientizarea timpului de răspuns la solicitările de urgență care se pot produce.

Totodată, pe linie preventivă, în această perioadă pompierii au derulat controale la unități turistice sau obiective economice care desfășoară activități în zonele turistice. Pe timpul verificărilor, principalele aspecte urmărite de inspectorii de prevenire au constat în dotarea cu stingătoare, eliberarea căilor de evacuare și exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice. Întrucât se apropie ziua de 1 Mai, dată la care majoritatea cetățenilor aleg să-și petreacă timpul liber în aer liber, la grătar, cu familia ori prietenii, reamintim câteva reguli simple pentru evitarea situațiilor care le pot pune viața în pericol. O primă măsură foarte importantă: utilizarea focului deschis în locuri cu pericol de incendiu și pe timp de vânt este interzisă. Totodată, prepararea hranei prin utilizarea focului deschis, în gospodărie să se facă doar în locuri special amenajate, în condiții și la distanțe care să nu permită propagarea focului la locuințe, depozite, culturi agricole, păduri sau alte vecinătăți. Astfel, în locul în care se face grătarul este bine să fie amplasat un stingător sau o găleată cu apă. Totodată, înainte de plecare focul trebuie stins. De asemenea, copiii trebuie supravegheați în permanență pentru a preveni jocul acestora cu focul.
Țineți cont de sfaturile noastre și respectați măsurile de prevenire a incendiilor. Pompierii vă doresc un sfârșit de săptămână liniștit, fără evenimente nedorite. Mulțumesc.”
Sursa: https://www.facebook.com/ministeruldeinterne/videos/970189843685241
Jurnal FM 