Suceava: Autoturism de mare viteză blocat de polițiști după o urmărire în trafic cu utilizarea dispozitivelor tip SPIKE
#Postat de Carmen Vintu on iunie 5, 2023
Un autoturism de mare viteză a fost blocat de polițiștii suceveni, după o urmărire în trafic cu utilizarea dispozitivelor tip SPIKE.
Duminică, 4 iunie 2023, în jurul orei 18:40, polițiștii Poliției Orașului Vicovu de Sus, aflându-se în cadrul acțiunii pe linia prevenirii şi combaterii nerespectării regimului legal de viteză şi a depăşirilor neregulamentare de către participanţii la traficul rutier, au depistat un autoturism ce circula pe DJ 209 G, din direcția comuna Brodina către comuna Straja, cu viteza de 79 km/h în localitate.
S-a procedat la efectuarea semnalului regulamentar de oprire, moment în care conducătorul auto a încetinit, însă în momentul în care autospeciala de poliție a ajuns în apropiere, a demarat în trombă.
În aceste condiții s-a inițiat acțiunea de urmărire a autoturismului cu utilizarea semnalelor acustice și luminoase și totodată, s-a solicitat sprijinul unui alt echipaj de poliție care se afla de asemenea în cadrul acțiunii, pe raza com. Straja.
La aproximativ doi km de locul unde i s-a aefectuat semnal de oprire, s-a procedat la blocarea de către cel de-al doilea echipaj, efectuând din nou semnal de oprire autoturismului, unul dintre agenți folosind dispozitivul baraj rutier extensibil cu țepi (SPIKE).
Astfel, s-a reușit oprirea autoturismului în condiții de siguranță, iar conducătorul auto a fost identificat în persoana unui bărbat de 35 de ani, din com. Straja, în autoturism aflându-se alți doi pasageri de 23 și 47 ani, ambii din comuna Straja.

Sursa foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Israel_Police_-_Spike_strip_2.jpg
Fiindu-i solicitate pentru control conducătorului auto documentele personale și ale autoturismului, acesta a prezentat documentele auto, declarând că documentele personale nu le are asupra sa. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, s-a solicitat testarea acestuia cu aparatul alcooltest, rezultatul testării fiind de 1,05 mg/l alcool pur în aerul expirat, șoferul fiind condus la Spitalul Municipal Rădăuți unde i-au fost recoltate două probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Pentru abaterile rutiere săcârșite, șoferul a fost sancționat contravențional conform art. 121 alin 1 din ROUG 195/2002, conform art. 31 lit. a din ROUG 195/2002, conform art.147 alin. 1 din OUG 195/2002 cu amendă în valoare de 1740 lei, fiindu-i suspendat și permisul de conducere.
Totodată, s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.
De asemenea, pasagerul de 23 ani a fost sancționat contravențional conform Legii nr. 61/1991, cu amendă în valoare de 2000 lei.
Sursa: I.P.J. Suceava/5 iunie 2023
Jurnal FM 