Current track

Title

Artist


Alegerile din Republica Moldova și politica României: „Tot ce a făcut Bucureștiul în ultimii ani, până în această primavară, a fost împotriva acestei victorii”

#Postat de on iulie 15, 2021

Marius Ghincea, cadru universitar la Johns Hopkins School of Advanced International Studies, subliniază într-o analiză publicată luni, 12 iulie, pe pagina sa de Facebook, că victoria partidului Maiei Sandu în alegerile de duminică reprezintă o înfrângere zdrobitoare pentru establishmentul politicii externe românești. Acesta susține că atât PAS cât și Maia Sandu au fost ignorati ani la rândul de către București.

Mata Sandu – Președinte Republica Moldova

„Dacă rezultatele alegerilor din Republica Moldova nu arată nevoia urgentă de schimbare de paradigmă a politicii externe a Bucureștiului față de Moldova, atunci nimic nu o va face. Rezultatele alegerilor din Moldova sunt un dezastru pentru establishmentul politicii externe românești. Nu o vor arăta, chiar se vor declara bucuroși de victoria istorică a PAS și a Maiei Sandu, dar în realitate Bucureștiul este martorul unui faliment strategic și intelectual al întregii sale non-strategii din Moldova.” Mai multe puteți citi pe ziare.com.


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *