Current track

Title

Artist


S-a întâmplat în 6 septembrie 1915
de Nicolae Uszkai, Brașov

#Postat de on septembrie 6, 2021

S-a întâmplat în 6 septembrie 1915: A fost testat cu succes primul prototip de tanc (poreclit „Micul Willie”), de către armata britanică. Nimeni, în mod individual, nu a fost responsabil pentru dezvoltarea tancului. Designul său îşi are originea în secolul al XVIII-lea.

Mai degrabă un număr de dezvoltări tehnologice graduale au adus dezvoltarea tancului aşa cum o ştim până când forma sa finală a fost data de necesitatea armatei britanice – sau mai degrabă a marinei britanice, din moment ce desfăşurarea iniţială în primul război mondial a fost, poate surprinzător, supravegheată de Marina Regală.

 

Description
English: Bovington Tank Museum: Little Willie
Date
Source Own work
Author Morio
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Sursa foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Little_Willie_front-left_2017_Bovington.jpg

Fiind văzute deja maşini blindate Rolls Royce folosite de Serviciul Marinei Regale în 1914 şi conştient de proiectele de creare a unui vehicul de luptă şenilat, Primul Lord al Amiralităţii, Winston Churchill, a sprijinit financiar supravegherea dezvoltării acestei noi arme.

Primul prototip de tanc funcţional, poreclit Micul Willie, a fost testat de britanici în 6 septembrie 1915. Deşi iniţial li s-a atribuit termenul de nave de uscat de către Amiralitate, primelor vehicule li se spunea familiar transportoare de apă, mai târziu s-a prescurtat în rezervoare („tanks“) pentru păstrarea secretului. Cuvântul „tanc“ a fost folosit pentru a da muncitorilor impresia că ei construiau containere de apă pe şenile pentru armata britanică din Mesopotamia şi a fost făcut oficial în 24 decembrie 1915.

Articolul complet aici: https://jurnalspiritual.eu/s-a-intamplat-in-6-septembrie-1915/


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *