A fost inaugurată noua pistă a Aeroportului Internațional ”George Enescu” din Bacău (Galerie Foto)
#Postat de Catalin Cojocaru on noiembrie 13, 2020
Punct final celui de-al treilea mare proiect de investiții, derulat la Aeroportul Internațional „George Enescu” din Bacău. Lucrările la pista Aeroportului băcăuan au fost încheitate și anunțate oficial de Consiliul Județean Bacău, instituția prin care au fost realizate toate cele trei proiecte de la infrastructura aeroportuară: investițiile la terminal, turnul de control și diversele clădiri și instalații ale aeroportului, încheind cu amplul proiect de modernizare a pistei, care include un balizaj modern, CAT 2, exclusiv pe leduri, unic la o unitate aeroportuară din țară, toate acestea plasând Bacăul „pe o hartă a unei dezvoltări ireversibile”.

„Realizarea proiectului reprezintă, în mod cert, un pilon în dezvoltarea județului. Viziunea și strategia de dezvoltare a județului se bazează pe realizarea unei infrastructuri de transport aerian și rutier, compusă din aeroport, centura Bacăului și autostrada Bacău – Brașov”, a spus Valentin Ivancea, președintele CJ Bacău.
Lucrările au continuat să se desfășoare inclusiv în perioada pandemiei, astfel încât obiectivul să poată fi încheiat cu succes, propunându-și ca, împreună cu Primăria Bacău, să realizeze legătura dintre strada Aeroportului, strada Alexandru Șafran, cu conexiune în brațul de vest al centurii, astfel încât accesul către aeroport să fie cât mai facil, iar traficul rutier să fie decongestionat.

„Ne aflăm la finalul unui amplu proces de modernizare din existența aeroportului din Bacău. Vorbim de calea de acces către aeroport, un drum, acum câțiva ani, care reprezenta un real pericol pentru cei care aveau nevoie urgentă de transport aerian. Astăzi, putem discuta despre o adevărată stradă, concepută la standarde de calitate ridicate, în patru benzi, care înseamnă viață, înseamnă salvare, realizată cu sprijinul financiar exclusiv al Consiliului Județean”, a declarat Oana Chelaru, administratorul Aeroportului.
Modenizarea aeroportului, inclusiv reconstrucția pistei, în valoare de aproximativ 35 de milioane de euro, a fost posibil prin bani atrași din fonduri europene.
Noua pistă a Aeroportului Internațional “George Enescu” Bacău:
– 2500 m lungime
– 1000 lămpi de balizaj
– 130.000 tone asfalt
35 MILIOANE EURO fonduri europene nerambursabile
Jurnal FM 







