Current track

Title

Artist


George Baronzi, scriitor, traducător și publicist român

#Postat de on octombrie 20, 2025

George Baronzi (n. 20 octombrie 1828, Brăila – d. 28 mai 1896, București) a fost un scriitor, traducător și publicist român, implicat activ în presa și administrația publică din România.

Activitatea sa socio-profesională a fost vastă și diversă. În 1848, a fost redactor al revistei România, iar în 1859 a fondat, împreună cu Gheorghe Sion, cotidianul Ziua din Brăila. A deținut mai multe funcții administrative importante, printre care prefect de Brăila și Dâmbovița, precum și director de prefectură în județele Vlaşca (1870), Covurlui (1879-1880), Ialomița (1880). De asemenea, a fost director al Arestului Curților din Craiova în 1881 și a condus publicațiile Vocea poporului și Moș Ion.


Date/Time
ThumbnailDimensionsUserComment
current10:57, 6 September 2022200 × 217 (7 KB)Tena (talk | contribs)
  • You cannot overwrite this file.

There are no pages that link to this file.

Sursa foto: https://www.bvau.ro/infoghid/index.php/File:Baronzi.jpg

Baronzi a fost un prolific colaborator al mai multor publicații, printre care Curierul românesc (1845-1846), Patria, Concordia, Românul, Naționalul, Dâmbovița, Unirea, Revista Carpaților, Constituționalul, Buciumul, Trompeta Carpaților, Ghimpele, Literatorul, Revista literară, România, Ziua și Amicul poporului.

Pe lângă activitatea sa jurnalistică, Baronzi a fost și un apreciat traducător. A tradus opere ale unor autori celebri precum Alexandre Dumas – tatăl și fiul, Eugène Sue, Walter Scott, George Sand și François Guizot.

Activitatea sa bogată și diversificată a contribuit semnificativ la viața literară și culturală a României din a doua jumătate a secolului XIX.

Sursa: https://www.bvau.ro/infoghid/index.php/File:Baronzi.jpgAlte articole: https://jurnalfm.ro/eufrosina-popescu/

Tagged as

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *