Current track

Title

Artist


Foto: Salvamontiștii băcăuani AU URCAT pe ACOPERIȘUL ROMÂNIEI de ziua lor!

#Postat de on august 2, 2020

Ziua Națională a Salvatorului Montan a fost sărbătorită ieri de salvamontiștii băcăuani într-un mod original. Împărțiți în două echipe, salvatorii montani băcăuani de la Serviciul Salvamont au urcat pe Vârful Moldoveanu (2.544 metri), vârful muntos cel mai înalt din România, și pe Vârful Grindușu (1.664 metri), cel mai înalt pisc din Munții Tarcău și din județul Bacău.

„Azi am sărbătorit Ziua Națională a Salvatorului Montan. Desigur, pe munte. O echipă a asigurat serviciul de permanență la Slănic Moldova și, pentru a marca evenimentul, o echipă de salvatori a urcat pe Vf. Grindușu – acoperișul județului Bacău, și colega noastră a urcat pe Vf. Moldoveanu.


Ca să păstrăm tradiția, în actualele condiții de pandemie, am ținut legătura permanent cu colegii noștri din Vrancea, care, la rândul lor, au urcat pe un vârf din munții Vrancei.


La mulți ani dragi colegi salvatori montani, pe orice munte v-ați afla!


Atenție! Accesul spre Vf. Grindușu dinspre Tărhăuși – Ghimeș, este impracticabil din cauza arborilor doborăți de furtună”, spun salvatorii montani băcăuani.

Sursa: Salvamont Bacau


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *