Maria Filotti a fost o actriță și directoare de teatru din România
#Postat de Carmen Vintu on octombrie 9, 2021
Maria Filotti (n. 9 octombrie 1883, Batogu, Cireșu, Brăila, România – d. 5 noiembrie 1956, București, România) s-a născut în comuna Batogu, de lângă Brăila, „un sat așezat în șes, cam între gările Ianca și Dedulești, în apropierea răului Călmățui, care era tare poznaș: când era uscat ca-n palmă, când se revărsa înecând recolta.”

La Iași, în primul an de carieră, înaintea premierei de debut ” În lumea mare” de Dumas-fiul, a jucat pe Nerra din „Fântâna Blanduziei” , într-un spectacol festiv, organizat cu prilejul dezvelirii bustului lui Alecsandri, în fața Teatrului Național. În cele câteva luni ale stagiunii, din octombrie 1906 până în februarie 1907 a jucat urmatoarele roluri: Berta din „Victimele legii„, Germaine din „Banii” a lui Octave Mirbeau, Clara Torini din „Jucătorii de cărți„, de H. Lecca, Thomry din „Martira„, de Jean Richepin, Heriette din „Două orfeline„, „Vijelia„, de Bernstein, și Nelly Rosier din „Stafia bărbatului„.
În aprilie 1907, în cursul turneului cu Agatha Bârsescu a fost chemata la București pentru semnarea contractului cu Teatrul Național. A debutat pe scena Teatrului Național din București în seara de 29 septembrie 1907, la deschiderea stagiunii, cu rolul Vidrei din „Răzvan și Vidra” de Hasdeu. A jucat în 167 de piese dintre care în 45 a deținut roluri principale.
Timp de trei decenii a fost profesoară la Conservatorul de Artă Dramatică București.
Din 1930 a fost aleasă președinta Sindicatului Artiștilor Dramatici și Lirici, a fost membră, ca reprezentantă a României, în Comitetul Internațional al Societății Universale de Teatru și societară de onoare a Teatrului Național București.
Artist Emerit
Prin Decretul nr. 43 din 23 ianuarie 1953 al Prezidiului Marii Adunări Naționale a Republicii Populare Romîne, actriței Maria Filotti i s-a acordat titlul de Artist Emerit al Republicii Populare Romîne „pentru merite deosebite, pentru realizări valoroase în artă și pentru activitate merituoasă”.
Teatrul din Braila poarta numele Mariei Filotti din 1969.
Maria Filotti este mama scriitorului și producătorului Ion Filotti Cantacuzino și bunica actorului Șerban Cantacuzino.
Jurnal FM 