William Hanna (n. 14 iulie 1910, Melrose, New Mexico – d. 22 martie 2001, Los Angeles, California) a fost actor, regizor, producător, muzician și, mai ales, autor de filme de animație
#Postat de Carmen Vintu on iulie 14, 2021
William Denby Hanna a fost actor, regizor, producător, muzician și, mai ales, autor de filme de animație. În 1937, lucrând la Metro-Goldwyn-Mayer, l-a întâlnit pe Joseph Barbera. Prima lor colaborare a fost „Tom și Jerry”.

„Timp de 17 ani, cuplul de animatori a lucrat aproape numai la Tom și Jerry, regizând mai mult de 114 scurt metraje, care se bazau mai mult pe mișcare în dauna dialogului.
În anul 1957 MGM a decis să închidă studioul de animație din cauza nerentabilității (un serial de șapte minute cu Tom și Jerry costa 35.000 de dolari), și să le redifuzeze pe cele deja existente.’ (Wikipedia)
Abia după închiderea studioului de animație de la MGM, William Hanna și Joseph Barbera au fondat propriul lor studio de animație. Hanna-Barbera a devenit producătorul cu cel mai mare succes în doemeniu. În 1960 a fost lansat „Familia Flinstone’, sitcom de animație, prima creație de acest gen. Difuzarea lui săptămânală a durat până în 1966, pe canalul ABC (American Broadcasting Company). Având în vedere că pe atunci se desena de mână, 12 cadre pe secundă, trebuie să fi fost desenate peste 500.000 de cadre!
Hanna – Barbera ( studio de animatie ) au câștigat nu mai puțin de șapte premii Oscar și opt premii Emmy.
Se apreciază că filmele lor au fost văzute de circa 300 de milioane de spectatori și au fost traduse în 30 de limbi.
Jurnal FM 