Municipiul Mediaș sărbătorește Ziua Națională: lansări de carte, folclor și ceremonii dedicate de 1 Decembrie 2025 (foto-video)
#Postat de Carmen Vintu on noiembrie 28, 2025
Primăria Municipiului Mediaș organizează luni, 1 decembrie 2025, o serie de evenimente dedicate Zilei Naționale a României, desfășurate în Sala Mare de ședințe a Primăriei și în Piața Corneliu Coposu.
VIDEO
Programul începe la ora 10 cu lansări de carte și comunicări științifice susținute de mai mulți autori și cercetători. De la ora 12, pe platoul din fața Primăriei, publicul este invitat la un amplu spectacol folcloric cu artiști consacrați și ansambluri locale. Manifestările continuă de la ora 14 cu alocuțiuni oficiale, depuneri de coroane, un serviciu religios și un ceremonial militar. Medieșenii sunt invitați să participe pentru a celebra împreună valorile și spiritul Zilei Naționale.

„Programul cu ocazia zilei de 1 Decembrie la Mediaș
Primăria Municipiului Mediaș organizează o serie de manifestări dedicate Zilei Naționale a României, care se vor desfășura luni, 1 decembrie 2025, în Sala Mare de ședințe a Primăriei și în Piața Corneliu Coposu.
Programul zilei cuprinde lansări de carte, urmate de un spectacol folcloric și de manifestările dedicate sărbătoririi Zilei Naționale.
Programul evenimentelor este următorul: de la ora 10, în Sala mare de ședințe a Primăriei vor avea loc lansări editoriale ale autorilor preot doctor Achim Sărășan, dr. Vasile Mărculeț, prof. Ion Mihai Ionescu și Romulus Boieru, precum și studii și comunicări științifice.
Începând cu ora 12, pe platoul din fața Primăriei se va desfășura un amplu spectacol folcloric cu participarea artiștilor Sava Negrean Brudașcu și grupul instrumental Sălăjenii, Mihaela și Ciprian Istrate alături de Ceterașii de pe câmpie, Costel Popa, Bianca și Diana Crețu, Emilia Muntean, Natalia și Alin Matyas, Aurica Bacea și grupul vocal „Bobocei de pe Târnave”.
De la ora 14, vor avea loc manifestări dedicate sărbătoririi Zilei Naționale: alocuțiuni, depuneri de coroane, un scurt serviciu religios și un ceremonial militar.
Invităm toți medieșenii să participe la aceste momente de sărbătoare, pentru a celebra împreună Ziua Națională a României și valorile care ne unesc.”
Jurnal FM 