Cât va dura criza apei în Bacău. Ce spune CRAB
#Postat de Florin Craciun on februarie 1, 2022
Compania Regională de Apă Bacău anunță că astăzi, în jurul orei 10:30, echipele SC CRAB SA au finalizat lucrările de decopertare a conductei constatând că avaria a fost cauzată de deplasarea piesei de îmbinare dintre conducta Dn 1000 mm și conducta de Dn 800 mm.

„Având în vedere complexitatea lucrărilor de remediere (demontarea pieselor existente – reducției, mosoarelor din fontă și a reasamblarii lor pe poziție) estimăm finalizarea lucrărilor pentru mâine, 02.02.2022 orele 20:00.
Ulterior finalizării lucrărilor de remediere vom proceda la umplerea conductei de aducțiune (24 ore) și a rețelei de distribuție.
Programul anunțat de furnizare apă potabilă pentru 02 februarie, în municipiul Bacău este 06:00 – 08:00 dimineață și 18:00 – 20:00 după – amiază.

Există posibilitatea că locuitorii de la etajele superioare (III și IV) ale blocurilor bară, să fie afectaţi de lipsa presiunii în programul anunțat.
Nu vor fi afectați de întreruperea apei potabile consumatorii din Municipiul Bacău alimentați direct din Stația de Pompare Gheraiesti:
– Cartier Gheraiesti
– Cartier ANL Gheraiesti
– Cartier Șerbănești
– Cartier Izvoare
– Zona Ștefan cel Mare (nr. pare – partea cu Arena Mall)
– Milcov (zona pompieri).
Imediat ce vom finaliza decopertarea conductei ne vom putea exprimă cu privire la perioada efectivă de remediere a avariei. Ne cerem scuze pentru disconfortul creat. Vom reveni cu informații actualizate despre evoluția lucrării”, precizează comunicatul CRAB.
Jurnal FM 
Bacauan On februarie 1, 2022 at 2:05 pm
Prețuri din ce în ce mai mari, servicii din ce în ce mai nesigure !