Current track

Title

Artist


Autorităţile judeţului solicită Guvernului un spital militar la Suceava, destinat pacienţilor cu COVID-19

#Postat de on martie 30, 2020

Autorităţile judeţului solicită Guvernului un spital militar la Suceava, destinat pacienţilor cu COVID-19

Prefectura Suceava a anunțat, luni, că a solicitat instalarea unui spital militar modular de tratament și izolare, destinat pacienţilor diagnosticaţi cu COVID-19. Spitalul modular ar urma să fie amplasat în imediata apropiere a Spitalului Vechi Suceava, pe terenul Stațiunii Agricole Suceava, fiind asigurate astfel și circuitele funcționale necesare tratării celor infectaţi cu noul coronavirus. Totodată, spitalul modular ar ajuta Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava să rămână spital non-COVID, mai spune prefectul Alexandru Moldovan.

Acesta a reiterat şi solicitările din 27 și 30 martie, de asigurare, în regim de urgență, a medicamentelor necesare tratării pacienților, precum și a necesarului de personal medical, având în vedere că, la această dată, Spitalul Județean Suceava se confruntă cu deficit de personal.

The post Autorităţile judeţului solicită Guvernului un spital militar la Suceava, destinat pacienţilor cu COVID-19 appeared first on JurnaldeRadauti.ro.