A fost stabilită perioada de depunere a dosarelor pentru un loc în creșele din Bacău
#Postat de Florin Craciun on martie 9, 2021
Centrul Bugetar Creşe Bacău anunță că perioada de depunere a dosarelor privind înscrierea pentru anul de activitate septembrie 2021 – 2022 va fi în luna mai 2021.
Înscrierile se vor face on-line pe adresa cresebacau@gmail.com, măsură stabilită pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În luna aprilie 2021 se vor afișa atât pe site-ul Primăriei municipiului Bacău cât și la sediile creșelor din subordinea Centrului Bugetar Creșe Bacău toate informațiile referitoare la înscrierea copiilor de vârstă antepreșcolară (actele necesare înscrierii, criteriile privind departajarea, etc).

Centrul Bugetar Creşe Bacău este un serviciu public specializat în servicii gratuite cu caracter social, medical și educațional, organizat ca instituţie publică de interes municipal, cu personalitate juridică, în subordinea Consiliului Local al Municipiului Bacău și are în subordine 6 unităţi tip creşă și anume:
CREȘA NR. 3, cu sediul în Bacău, str. Pictor Andreescu, nr. 5, județul Bacău
CREȘA NR. 4, cu sediul în Bacău, str. Carpați, nr. 8, județul Bacău
CREȘA NR. 6, cu sediul în Bacău, str. Alexandru cel Bun, nr. 10, județul Bacău
CREȘA NR. 9, cu sediul în Bacău, str. Ozanei, nr. 9, județul Bacău
CREȘA NR. 19, cu sediul în Bacău, str. Costache Negri, nr. 1, județul Bacău
CREȘA “LETEA”, cu sediul în Bacău, str. Letea, nr. 24, județul Bacău.
Potrivit Centrului, ca urmare a reamenajărilor efectuate în cadrul creșelor numărul locurilor din creșe a crescut cu 130 locuri, totalizând la ora actuală un număt total de 460 de locuri pentru copiii de vârstă antepreșcolară, astfel:
CREȘA NR. 3 are 110 de locuri,
CREȘA NR. 4 – 80 de locuri,
CREȘA NR. 6 – 80 de locuri,
CREȘA NR. 9 – 80 de locuri,
CREȘA NR. 19 – 60 de locuri și
CREȘA “LETEA” – 50 de locuri.
Jurnal FM 