Şapte medalii pentru sportivii suceveni, la Campionatul Naţional de Atletism
#Postat de Liliana Mihaila on martie 1, 2021
Sportivii din judeţul Suceava au obţinut şapte medalii la cea de-a 51-a ediţie a Compionatelor Naționale de Atletism pentru juniori 1 (U20), competiţie găzduită la sfârşitul săptămânii trecute de Sala „Ioan Soter” din București. Astfel, Talida Sfarghiu, de la CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc – CSM Suceava a devenit campioană națională în proba de 1.500 de metri și a obținut locul al doilea la 800 de metri. Mădălina Sîrbu, coechipiera sa, a izbutit la rândul ei să devină dublă vicecampioană națională în probele de 1.500 și 3.000 de metri.

O comportare deosebită au avut și sportivii de la CSM Dorna Vatra Dornei, pregătiți de Cristian Prâsneac. Claudia Costiuc, a izbutit să urce de două ori pe podiumul de premiere, după ce a încheiat pe locul secund proba de 400 de metri și a terminat pe poziția a treia cursa de 800 de metri. Totodată, Alexandru Prâsneac a stabilit un nou record național în proba de 800 de metri – categoria juniori III. El a trecut linia de sosire cu timpul de un minut, 57 de secunde și 59 de sutimi.

Jurnal FM 