Current track

Title

Artist


Şapte medalii pentru sportivii suceveni, la Campionatul Naţional de Atletism

#Postat de on martie 1, 2021

Sportivii din judeţul Suceava au obţinut şapte medalii  la cea de-a 51-a ediţie a Compionatelor Naționale de Atletism pentru juniori 1 (U20), competiţie găzduită la sfârşitul săptămânii trecute de Sala „Ioan Soter” din București. Astfel, Talida Sfarghiu, de la CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc – CSM Suceava a devenit campioană națională în proba de 1.500 de metri și a obținut locul al doilea la 800 de metri. Mădălina Sîrbu, coechipiera sa, a izbutit la rândul ei să devină dublă vicecampioană națională în probele de 1.500 și 3.000 de metri.

O comportare deosebită au avut și sportivii de la CSM Dorna Vatra Dornei, pregătiți de Cristian Prâsneac. Claudia Costiuc, a izbutit să urce de două ori pe podiumul de premiere, după ce a încheiat pe locul secund proba de 400 de metri și a terminat pe poziția a treia cursa de 800 de metri. Totodată, Alexandru Prâsneac a stabilit un nou record național în proba de 800 de metri – categoria juniori III. El a trecut linia de sosire cu timpul de un minut, 57 de secunde și 59 de sutimi.


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *