Bacău: Un sponsor anonim a dăruit trei laptopuri pentru trei elevi nevăzători, cu rezultate excelente la învățătură (Foto)
#Postat de Florin Craciun on decembrie 16, 2020
Trei elevi nevăzători de la o școală din Bacău, cu rezultate excelente la învățătură, au fost recompensați cu trei laptopuri de un sponsor care a dorit să rămână anonim. Cei trei copii au învățat la Școala Gimnazială „Alecu Russo” din Bacău și au fost admiși cu medii peste 8 la Evaluarea Națională, la Liceul Catolic din Bacău. Mai mult decât atât, deși defavorizată de lipsa vederii, o fată din acest grup a terminat ca șefă de promoție în toți acești patru ani.

În gimnaziu copiii au folosit laptopuri obținute de Fundația „Cartea Călătoare” printr-o donație de la Western Union. Tot Fundația le-a asigurat toate manualele accesibile pentru a avea un acces egal la educație, ca și colegii lor văzători.
„Deoarece laptopurile primite de la Western Union s-au uzat am făcut un apel către oamenii de afaceri băcăuani să ajute acești copii din județul lor. După primul nostru apel către oamenii de afaceri din Bacău, nu am primit nici un răspuns. Și totuși, chiar în aceste condiții vitrege, am descoperit un sponsor, care nu vrea să-i fie dezvăluită identitatea și care a înțeles nevoile acestor copii și valoarea pe care o vor avea cele 3 laptopuri în viitori ani de liceu. Îi mulțumesc din tot sufletulul acestui ilustru anonim și echipei lui care au oferit acest neprețuit dar”, spune Mircea Bucur -Fundația „Cartea Călătoare”.

Rezultate de excepție la învățătură
Daniela Burghelea este profesor nevăzător de psihopedagogie specială la Școala Gimnazială Specială “Maria Montessori” din Bacău și s-a ocupat de acești copii de la grădiniță până la terminarea clasei a IV-a când a susținut decizia acestor copii și a părinților de a continua studiile la Școala Gimnazială “Alecu Russo” din Bacău. „Conducerea și colectivul cadrelor didactice din această școală au avut toată deschiderea pentru a-i primi și a le oferi toate condițiile pentru integrarea celor trei copii speciali. Menționez modul exemplar în care prof. de română Alina Camil si prof. de matematică Diana Lupașcu s-au străduit să lucreze cu acesti copii care au obținut rezultate atât de spectaculoase.

Să vă fac cunoștință cu cei trei eroi. Corina Ciunae, care a terminat gimnaziul ca ȘEF DE PROMOȚIE, Ștefania Zaharia și Fernando Paul Dogaru. Toți trei au obținut la examenul de capacitate note peste 9 la română și peste 7 la matematică.
Doresc să subliniez că aceste rezultate nu ar fi fost posibile fără susținerea necondiționată cu manuale, culegeri și alte materiale didactice accesibile nevăzătorilor oferite de domnul Mircea Bucur, nevăzător, președintele fundației “Cartea călătoare” din Focșani.
Calitățile intelectuale deosebite ale celor trei copii demonstrează că o astfel de integrare este posibilă și benefică pentru copiii nevăzători oferindu-le șansa unui drum în biață în condiții de egalitate cu copiii normali. Consider că acești copii merituoși ar putea fi sprijiniți pentru a-și continua studiile în condiții optime ”, spune prof. Daniela Burghelea.
Jurnal FM 