Felix și Otilia, noile mascote ale Primăriei Suceava: Un exemplu de administrație pet-friendly
#Postat de Carmen Vintu on ianuarie 29, 2025
Primăria Suceava promovează un mediu mai prietenos și încurajează adopția animalelor abandonate prin exemplul personal al primarului Vasile Rîmbu. Acesta a adoptat două pisici din adăpostul „Casa lui Patrocle” – Felix și Otilia, care au devenit oficial mascotele instituției.
Pisicile, un motan și o pisicuță, au fost inițial adoptate de o familie din județul Botoșani, care le-a predat apoi asociației pentru a le găsi un cămin potrivit. Astfel, în biroul primarului, Felix și Otilia au găsit o casă primitoare, fiind hrănite corespunzător, având jucării și fiind îndrăgite de toți cei care interacționează cu ele. Aceste pisici, în vârstă de aproximativ un an, sunt vaccinate și sterilizate, fiind complet integrate în viața administrației publice locale, contribuind la un mediu mai plăcut și relaxant.

Roxana Ciornei- președinte Asociația „Patrocle”
„Pisicuțele sunt din rasa burmeză, sunt frate și soră, sunt sterilizate, complet vaccinate și aduc energie pozitivă în primărie, pentru că avem mare nevoie.”
Prin acest gest, primarul Vasile Rîmbu dorește să încurajeze și pe alții să adopte animale din adăposturi, iar cei care vor să ajute animalele fără stăpân pot găsi informații și posibilități de adopție la Adăpostul public al Primăriei Suceava.
Jurnal FM 