Evenimente rutiere cercetate de polițiștii suceveni
#Postat de Carmen Vintu on noiembrie 5, 2023
Evenimente rutiere cercetate de polițiștii suceveni – vineri, 3 noiembrie 2023, la ora 14:59, o femeie în vârstă de 55 ani din oraș Vicovu de Sus, loc. Bivolăria, jud. Suceava, a condus autoturismul pe DJ 209K pe raza com. Volovăț, din direcția comunei Marginea către centrul comunei Volovăț, jud. Suceava, iar în momentul în care a ajuns în intersecția cu DJ 178, a intrat în coliziune cu autoturismul condus de către o femeie în vârstă de 37 ani din mun. Rădăuți.
În urma producerii accidentului a rezultat rănirea ușoară a conducătoarei auto de 37 de ani, care a fost transportată la Spitalul mun. Rădăuți.
Ambele conducătore auto au fost testați cu aparatul etilometru, rezultatul fiind negativ, ulterior li s-au recoltat câte o probă bilogică de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
S-a întocmit dosar de cercetare penală pentru săvârşirea infracţiunilor de vătămare corporală din culpă, faptă prev. şi ped. art. 196 alin. (2), rap. la art. 194 alin. (1) lit. b) din Codul Penal.

Sursa foto: https://pixabay.com/ro/photos/far-accident-auto-albastru-rupt-2940/
Vineri, 3 noiembrie 2023, la ora 19:59, Poliția Municipiului Vatra Dornei a fost sesizată de către un asistent medical din cadrul C.P.U. Vatra Dornei despre faptul că la Spitalul Municipal Vatra Dornei a fost adus un bărbat ca urmare a implicării într-un eveniment rutier.
Echipa operativă deplasată la fața locului, cu ocazia primelor cercetări, a stabilit că un bărbat, în timp ce se deplasa cu bicicleta pe D.N. 17B din comuna Crucea, sat Chiril, județul Suceava, din direcţia Broșteni către Vatra Dornei, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare, s-a dezechilibrat și a căzut pe partea carosabilă, pe sensul său de mers.
În urma impactului, a rezultat rănirea ușoară a biciclistului care a fost transportat cu ambulanța la Spitalul Municipal Vatra Dornei.
Biciclistul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând valoarea de 1,28 mg/L alcool pur în aerul expirat. Acestuia i s-au recoltat și probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală privind săvârșirea infracțiunii de ,,vătămarea corporală din culpă”, prev. de art. 196 alin. (1), (2) și (3) din Codul penal, iar cercetările sunt efectuate de către lucrătorii Compartimentului Rutier Vatra Dornei.
Sursa: I.P.J. Suceava/4 noiembrie 2023
Jurnal FM 