12 martie 2002 – A început să funcționeze Garda de Mediu
#Postat de Carmen Vintu on martie 12, 2026
Garda Națională de Mediu (GNM) este o agenție guvernamentală din România, aflată în subordinea Ministerului Mediului. Controlează activitățile cu impact asupra mediului înconjurător, și aplică sancțiuni contravenționale prevăzute de legislația în domeniul protecției mediului.
În iulie 2009, GNM dispunea de un efectiv de 540 de comisari dintre care 18 acționau în București.

Sursa foto: https://pixabay.com/ro/illustrations/rezerva%C8%9Bie-natural%C4%83-6741474/
Înființată prin Hotărârea Guvernului nr. 1167/21 noiembrie 2001 privind înființarea Gărzii de Mediu, în vigoare de la 12 martie 2002 până la 29 aprilie 2003, fiind abrogată și înlocuită prin H.G. nr. 297/13 martie 2003 pentru înființarea, organizarea și funcționarea Gărzii Naționale de Mediu. Este condusă de un comisar național – la nivelul țării, și de un comisar județean – la nivel de județ.
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Garda_Na%C8%9Bional%C4%83_de_Mediu
Jurnal FM 