Bilanţul cutremurelor din Turcia şi Siria a ajuns la aproape 4.900 de morţi şi riscă să crească
#Postat de Jurnal Fm on februarie 7, 2023
Bilanţul cutremurelor care au lovit luni Turcia şi Siria a ajuns la aproape 4.900 de morţi, însă amploarea dezastrului în regiunea de frontieră dintre cele două ţări este încă neclară, relatează AFP.
Cutremure devastatoare în Turcia. FOTO: profimedia Images
Autoritatea oficială de salvare din Turcia (AFAD) a anunţat marţi că bilanţul seismului puternic care a zguduit ţara a ajuns la 3.381 de decese.
Conform AFP, aceasta ridică la 4.890 numărul total al victimelor în Turcia şi Siria în urma acestei serii de cutremure, cele mai violente care au lovit regiunea în ultima aproape sută de ani.
Însă bilanţul ar putea creşte, deoarece numeroase persoane se află în continuare sub dărâmături. Echipele de salvare continuă căutarea supravieţuitorilor, pe fondul temperaturilor scăzute. Mai multe detalii pe www.agerpres.ro.
Jurnal FM 