Acțiune a polițiștilor brașoveni pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor în școli, desfășurată la Școla Gimnazială Teliu
#Postat de Carmen Vintu on octombrie 22, 2022
Vineri, 21 octombrie 2022, în intervalul orar 08.30 – 14.00, polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov – Biroul Siguranță Școlară, Secția de Poliție Rurală Feldioara și Serviciul Rutier au organizat și desfășurat activități informativ-preventive în vederea asigurării unui climat corespunzător de ordine și siguranță publică în unitățile de învățământ preuniversitar și zona adiacentă acestora.

Sursa foto: arhivă
Activitățile au avut loc la Școla Gimnazială Teliu și au avut drept obiectiv prevenirea delicvenței juvenile în mediul școlar prin informarea elevilor și cadrelor didactice cu privire la situații de risc, comportamente neadecvate în cadrul școlilor, comportamente violente sau de tip bullying în mediul școlar. De asemenea, au fost efectuate verificări privind modalitatea de asigurare cu pază/sisteme de supraveghere a unităților de învățământ.
Copiii din opt clase ale ciclului primar au participat la activitatea prezentată de polițiștii din cadrul Biroului Siguranța Școlară și Serviciului Rutier, care s-au deplasat cu laboratorul mobil de educație Rrtieră din dotarea I.P.J. Brașov, aceștia primind informații de educație rutieră, despre modul corect de deplasare în calitate de pieton, traversarea în siguranță a părții carosabile și folosirea bicicletelor și trotinetelor.
Beneficiarii activităților au fost 209 elevi și 6 cadre didactice, aceștia fiind informați cu privire la noțiunile de răspundere penală, bullying/cyberbullying, modalități de prevenire/combatere a comportamentelor de risc în mediul școlar.
Siguranța în mediul școlar este o prioritate a polițiștilor brașoveni, sens în care aceștia vor continua astfel de activități pentru conștientizarea elevilor cu privire la implicațiile violenței fizice și psihologice comise în unitățile de învățământ și angrenarea acestora în activități competitive și educaționale, având ca efect reducerea violenței în mediul școlar.
Sursa: I.P.J. Brașov/22 octombrie 2022
Jurnal FM 