Triplă SĂRBĂTOARE! Dosarul ”Cămașa cu altiță – IA” va fi gata până în martie 2021 și va fi depus la UNESCO
#Postat de George Sacaleanu on iunie 24, 2020
Pe 24 iunie a fiecărui an, în Ziua de Sânziene și a Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, sărbătorim Ziua Universală a Iei, cea mai reprezentativă piesă a costumului popular românesc, care ne conferă individualitate culturală. Din calitatea de președinte al Comisiei permanente comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO, deputatul băcăuan Ionel Palăr, a susținut o alocuțiune în Parlamentul României, în care a militat pentru ca ia să ajungă în Patrimoniul Mondial al Umanității – UNESCO.
În paralel, în Republica Moldova, se fac aceleași demersuri pentru ca istoria și tradiția cămășii cu altiță să fie recunoscută la nivel mondial. Dosarul ”Arta cămășii cu altiță – IA, element de identitate culturală în România și Republica Moldova” va fi complet până în martie 2021 și va fi depus la UNESCO.
”Din păcate, traseul dosarului cămășii cu altiță, realizat împreună cu Republica Moldova, a fost unul sinuos. Termenul de realizare inițial, 2018, a trecut demult, pentru că indiferența unor miniștri ai Culturii a reprezentat o piedică reală în finalizarea acestuia. Comisia Națională pentru pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial, aflată în subordinea ministerului, a fost o lungă perioadă nefuncțională, fiindcă cineva din minister a uitat să semneze o hârtie sau să aloce niște fonduri. Alături de colegii din Comisia parlamentară pentru relația cu UNESCO, am avut mai multe intervenții pentru deblocarea dosarului și, astăzi, 24 iunie 2020, sunt bucuros că experții din Comisia Națională pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial au demarat cercetările din teren și filmările necesare pentru depunerea documentelor la UNESCO. Sunt fonduri, sunt specialiști, există entuziasm și dorință”, a explicat deputatul Ionel Palăr.
.
VIDEO
Jurnal FM 