Current track

Title

Artist


Jurnal de campanie Vama Siret – Direcția Generală De Asistență Socială Și Protecția Copilului Suceava, pentru perioada 18 martie 2022 – 24 martie 2022 (Foto)

#Postat de on martie 27, 2022

„Atunci când armele vorbesc, să ne ascultăm inimile, acolo este Dumnezeu!”
Prin Vama Siret trec în continuare mame și copii, bunici și minori neînsoțiți. Și-au lăsat acasă soții, frații, părinții, casele, animalele și toată viața pentru a-și apăra cel mai de preț lucru al unei familii și al unei țări-viața copiilor lor!
Datoria noastră este de a le oferi asistență socială specializată, consiliere, sprijin și suport emoțional. Suntem alături de celelalte instituții și avem alături organizații nonguvernamentale din țară și străinătate, persoane fizice și juridice, oameni cu inimă mare din satele de prin preajmă, vorbitori de limba ucraineană.
Asigurăm în continuare permanența servicilor de consiliere și suport emoțional pentru mamele cu copii, refugiate din Ucraina. În acest sens, se lucrează în trei ture (7.00-13.00, 13.00-19.00, 19.00-7.00) la punctul de trecere a frontierei și în stațiile Blue Dot puse la dispoziție de UNICEF în colaborare cu ANPDCA.
Vineri, 18 martie 2022:
– 9 de mame și 31 de copii au beneficiat de servicii sociale la Centrul Blue Dot (consiliere, suport emoțional, sprijin material, sprijin pentru transport sau cazare etc),
– în fața stațiilor Blue Dot din vamă s-au pus pavele pentru a putea circula mamele cu copii în cărucioare,
– s-au împărțit pliante mamelor cu copii, s-a distribuit apă și mâncare pentru bebeluși, materiale igienice, un cărucior pentru copii, cartele telefonice, pampers, produse igienice, jucării, mâncare, cu sprijinul UNICEF, HHC și al celorlalte organizații din vamă.
– conducerea Direcției a participat la ședința operativă cu instituțiile și organizațiile partenere în care s-a discutat despre procedura comună cu privire la minorii neînsoțiți care trec prin Vama Siret
– a apărut Ordinul comun nr.20362/18.03.2022 pentru aprobarea Procedurii de cooperare între autorități privind intrarea,înregistrarea, tranzitul, șederea precum și asigurarea protecției drepturilor minorilor neînsoțiți care provin din zona conflictului armat din Ucraina
– invitație întâlnire cu o delegație a Intergrupului Parlamentului European pentru Drepturile Copilului de la Bruxelles, condusă de dl. Dragoș Pîslaru.
Sâmbătă, 19 martie 2022
– s-a pus în aplicare procedura cuprinsă în Ordinul comun nr.20362/18.03.2022, astfel încât un specialist din cadrul DGASPC va fi permanent în punctul de frontieră alături de poliția de frontieră pentru verificarea fiecărui caz ier celălalt reprezentant va oferi servicii mamelor cu copii în spațiile Blue Dot,
– 6 mame și 24 copii au beneficiat de servicii sociale la Centrul Blue Dot (consiliere, suport emoțional, sprijin material, sprijin pentru transport sau cazare etc),
– s-au împărțit pliante mamelor cu copii, s-a distribuit apă și mâncare pentru bebeluși, materiale igienice, două cărucioare pentru copii, cartele telefonice, pampers, produse igienice, jucării, mâncare, cu sprijinul UNICEF, HHC și al celorlalte organizații din vamă.
– întâlnire în Vama Siret a conducerii DGASPC Suceava cu delegația Intergrupului Parlamentului European pentru Drepturile Copilului de la Bruxelles, condusă de dl. Dragoș Pîslaru și vicepreședintele CJ Suceava.
Duminică, 20 martie 2022
Ora 8.30-10.30- întâlnire a directorului executiv al DGASPC Suceava însoțit de purtătorul de cuvânt cu delegația Intergrupului Parlamentului European pentru Drepturile Copilului de la Bruxelles, condusă de dl. Dragoș Pîslaru, cu vicepreședintele CJ Suceava, conducerea AJOFM și conducerea Centrului de Imigrări de la Rădăuți.
Tema discutată: – integrarea refugiaților copii și adulți care vor rămâne în România, reguli noi la nivel european și comunitar, susținerea României de către instituțiile europene.
S-a discutat despre:
– măsurile deja existente care pot veni în sprijinul integrării refugiaților pe piața muncii, în comunitate. școală etc, care poate fi statutul acestora și ce beneficii pot avea dacă solicită azil sau permis de ședere temporară în România
– despre nevoia de servicii în comunitate și despre proiectele care pot fi accesate în acest sens,
– despre nevoia de personal în cadrul instituțiilor județene (DGASPC și AJOFM), despre minorii intituționalizați și persoanele cu dizabilități care se refugiază din Ucraina și care vor avea nevoie de măsuri de protecție.
-În vamă, colegii din cele trei ture:
– au oferit servicii de consiliere, sprijin și susținere pentru 24 de mame și 34 de copii.
– au fost preluați de la Poliția de frontieră, doi minori neînsoțiți, pentru care s-a instituit măsura plasamentului în regim de urgență, prin dispoziția directorului executiv, la Casa de tip Familial ”Universul Copiilor” Rădăuți.
Luni, 21 martie 2022
-13 mame și 20 copii au beneficiat de servicii sociale la Centrul Blue Dot (consiliere, suport emoțional, sprijin material, sprijin pentru transport sau cazare etc),
-s-au împărțit pliante mamelor cu copii, s-a distribuit apă și mâncare pentru bebeluși, materiale igienice, două cărucioare pentru copii, cartele telefonice, pampers, produse igienice, jucării, mâncare, cu sprijinul UNICEF, HHC și al celorlalte organizații din vamă.
– au fost preluați de la Poliția de frontieră, doi minori neînsoțiți, pentru care s-a instituit măsura plasamentului în regim de urgență, prin dispoziția directorului executiv, la Casa de tip Familial ”Universul Copiilor” Rădăuți,
-UNICEF a trimis zeci de baxuri cu jucării pentru copiii care trec zilnic prin Vama Siret. Fiecare zâmbet dăruit de un copil în schimbul unei jucării este de neprețuit.
Marți, 22 Martie 2022
-17 mame și 31 copii au beneficiat de servicii sociale la Centrul Blue Dot (consiliere, suport emoțional, sprijin material, sprijin pentru transport sau cazare etc),
-s-au împărțit pliante mamelor cu copii, s-a distribuit apă și mâncare pentru bebeluși, materiale igienice, două cărucioare pentru copii, cartele telefonice, pampers, produse igienice, jucării, mâncare, cu sprijinul UNICEF, HHC și al celorlalte organizații din vamă.
– 8 minori neînsoțiți, care au trecut prin Vama Sitret, au fost asistați, consiliați și îndrumați în vederea obținerii documenteleor necesare pentru a călători mai departe alături de persoanele pe care părinții le-au împuternicit pentru a-i însoți.
– au fost preluați de la Poliția de frontieră, doi minori neînsoțiți, pentru care s-a instituit măsura plasamentului în regim de urgență, prin dispoziția directorului executiv, la Casa de tip Familial ”Universul Copiilor” Rădăuți,
-directorul executiv a oferit un interviu la Plus TV, cu privire la activitatea desfășurată în vamă în sprijinul refugiaților, în special mame și copii precum și în sprijinul minorilor neînsoțiți.
– s-au făcut demersuri pentru obținerea documentelor necesare preluării de către rude a unui minor ucrainean neînsoțit aflat cu măsura plasamentului în regim de urgență în sistemul de protecție.
-specialiști din cadrul Direcției au participat la un curs online, organizat de către Fundația Care și Fundația World Vision, cu tema: ”Primul Ajutor Psihologic” acordat victimelor războiului, în special mamelor și copiilor.
-au fost direcționate produse donate în Centrul de colectare, către un centru de Refugiați de la Mănăstirea Humorului
Miercuri, 23 Martie 2022
-17 mame și 41 copii au beneficiat de servicii sociale la Centrul Blue Dot (consiliere, suport emoțional, sprijin material, sprijin pentru transport sau cazare etc),
-s-au împărțit pliante mamelor cu copii, s-a distribuit apă și mâncare pentru bebeluși, materiale igienice, două cărucioare pentru copii, cartele telefonice, pampers, produse igienice, jucării, mâncare, cu sprijinul UNICEF, HHC și al celorlalte organizații din vamă.
– 36 minori neînsoțiți, care au trecut prin Vama Sitret, au fost asistați, consiliați și îndrumați în vederea obținerii documenteleor necesare pentru a călători mai departe alături de persoanele pe care părinții le-au împuternicit pentru a-i însoți.
– au fost preluați de la Poliția de frontieră, doi minori neînsoțiți, pentru care s-a instituit măsura plasamentului în regim de urgență, prin dispoziția directorului executiv, la Casa de tip Familial ”Universul Copiilor” Rădăuți.
– Doi dintre minorii din CTF Rădăuți au fost preluați de rude împuternicite de către părinți,
– întâlnire cu reprezentanții Salvați Copiii Internațional pe tema sprijinirii mamelor cu copii și a minorilor neînsoțiți care ajung pe teritoriul României. În Ucraina, minorii devin majori la vârsta de 16 ani iar când ajung prin Vama Siret, sunt preluați ca minori neînsoțiți și au nevoie de acordul și împuternirea de către părinți a unui adult care să-i însoțească.
-întâlnire în Vama Siret cu reprezentanți ai Kids in Need of Defense (KIND): ”Kids in Need of Defense (KIND), o companie din S.U.A. centru juridic non-profit axat pe copiii refugiați neînsoțiți și separați. KIND a servit mii de copii neînsoțiți de când au început activitatea în 2008. Lucrează cu copii neînsoțiți și separați în Statele Unite, Mexic, America Centrală și Europa. In Statele Unite ale Americii și Mexic lucrează cu copii neînsoțiți în plasament și în instituții guvernamentale. În Grecia, Franța, Irlanda, Italia și Regatul Unit, lucrează cu parteneri din ONG-uri și avocați pro bono la casele de avocatură pentru a oferi asistență juridică și reprezentare copiilor neînsoțiți și separați. La granița Statelor Unite cu Mexic, lucrează cu copiii neînsoțiți care caută acces în Statele Unite și, oriunde lucrează, căută să prevină separarea familiei și să sprijine reîntregirea familiei atunci când este în cel mai bun interes al copilului. De asemenea, instruiesc ONG-uri și guverne în ceea ce privește lucrul cu copiii migranți și refugiați și solicită guvernelor din întreaga lume să susțină drepturile și nevoile de protecție ale copiilor refugiați neînsoțiți și separați. www.supportkind.org
KIND speră că experiența și expertiza lor de lucru cu copiii neînsoțiți și separați, aflați în migrație în mai multe jurisdicții, pot fi de ajutor în contextul crizei ucrainene actuale, și în sensul acesta doresc să colaborăm pentru a identifica nevoile actuale ale minorilor neînsoțiți și separați și pentru a-i putea ajuta.
– interviu în Vama Siret al directorului executiv, luat de către ABC News, despre colaborarea cu UNICEF în sprijinul copiilor și mamelor care se refugiază din Ucraina.
Joi, 24 Martie 2022
-23 de mame și 38 de copii au beneficiat de servicii sociale la Centrul Blue Dot (consiliere, suport emoțional, sprijin material, sprijin pentru transport sau cazare etc),
-s-au împărțit pliante mamelor cu copii, s-a distribuit apă și mâncare pentru bebeluși, materiale igienice, cartele telefonice, pampers, produse igienice, jucării, mâncare, cu sprijinul UNICEF, HHC și al celorlalte organizații din vamă.
– 46 minori neînsoțiți, care au trecut prin Vama Sitret, au fost asistați, consiliați și îndrumați în vederea obținerii documenteleor necesare pentru a călători mai departe alături de persoanele pe care părinții le-au împuternicit pentru a-i însoți.
– au fost preluați de la Poliția de frontieră, doi minori neînsoțiți, pentru care s-a instituit măsura plasamentului în regim de urgență, prin dispoziția directorului executiv, la Casa de tip Familial ”Universul Copiilor” Rădăuți.
– interviu al purtătorului de cuvânt pentru PRO TV, în Vama Siret despre activitatea Direcției și despre măsurile de protecție care se iau de către statul român pentru minorii care intră neînsoțiți pe teritoriul României
– întâlnire a Grupului Operativ de la nivelul județului Suceava, constituit conform procedurilor legale, pentru analizarea situației și procedurilor cu privire la minorii neînsoțiți care trec prin Vama Siret. La întâlnire au participat și reprezentanți ai Organizației ”Salvați Copiii” Internațional. Tema întâlnirii: prevenirea situațiilor de risc pentru minorii care trec însoțiți prin vamă dar pot rămâne neînsoțiți pe teritoriul României.

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *