Current track

Title

Artist


Cursele aeriene spre Chișinău au ajuns pe Aeroportul Bacău (Foto)

#Postat de on februarie 25, 2022

În contextul situației din Ucraina, care include și închiderea spațiului aerian, inclusiv pentru zborurile de pasageri, precum și a stării de urgență declarată de Republica Moldova, Aeroportul Bacău a anunțat că este solicitat să primească zboruri care aveau destinația Chișinău.

Primele curse care au aterizat astăzi au fost din Israel Tel-Aviv(FlyOne) și Portugalia -Porto (Air Moldova).

Ultimul zbor a adus în Bacău, în premieră, campiona Moldovei la fotbal, Sheriff Tiraspol, dintr-o deplasare în Portugalia, la Braga, unde a ratat dramatic o calificare în faza superioară Europa League. Deplasarea către Republica Moldova a fost continuată pe cale rutieră cu un autocar trimis de autoritățile moldovenești.

„Aeroportul Internațional “George Enescu” Bacău va răspunde pozitiv la orice solicitare a companiilor aeriene din Republica Moldova și în cazul altor curse de pasageri pe perioada stării de urgență”, precizează Aeroportul Bacău.


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *