Este posibilă anularea în masă a zborurilor din Ucraina începând cu 14 februarie
#Postat de Antoniu Lovin on februarie 13, 2022
Aeronavele care călătoresc prin spațiul aerian ucrainean nu vor mai fi asigurate de companiile internaționale de asigurări din 14 februarie, forțând zborurile să fie blocate sau anulate, potrivit publicației ucrainene Ukrainska Pravda. Postul a citat informații din surse anonime din industria aviației. Anatoliy Ivantsiv, șeful companiei ucrainene de asigurări Expo, a declarat pentru Interfax că gigantul britanic al reasigurărilor Lloyds a anunțat că va înceta temporar toate asigurările de risc de conflict asupra spațiului aerian ucrainean începând cu 14 februarie. Ministerul Infrastructurii al Ucrainei a anunțat pe 13 februarie că va oferi „garanții financiare suplimentare” transportatorilor pentru a asigura continuarea rutelor internaționale.

„În caz de necesitate, guvernul va asigura întoarcerea tuturor ucrainenilor din străinătate”, a anunțat ministerul. Revocarea polițelor de asigurare va însemna probabil că aceste companii aeriene ucrainene, care își închiriază aproape toate avioanele, nu vor putea zbura majoritatea flotei deasupra Ucrainei. Compania aeriană olandeză KLM a anulat toate zborurile către Kiev pe 12 februarie, în timp ce în aceeași zi transportatorul ucrainean SkyUp a fost nevoit să devieze un zbor către Moldova, deoarece compania de leasing care deținea avionul a refuzat să-l lase să intre în spațiul aerian ucrainean. Acest lucru vine pe fondul tensiunilor tot mai mari de-a lungul granițelor Ucrainei cu Rusia și Belarus. Rusia a staționat aproximativ 140.000 de soldați de-a lungul granițelor de est, de sud și de nord ale Ucrainei, guvernul Statelor Unite avertizând acum că o amenințare de invazie este „iminentă”. În timpul unei conferințe de presă din 11 februarie, consilierul american pentru securitate națională, Jake Sullivan, a avertizat că o invazie a Ucrainei ar putea începe în orice moment și va începe probabil cu „bombardări aeriene și atacuri cu rachete care vor ucide civili fără a ține cont de naționalitatea lor”. Temerile internaționale legate de o invazie rusă pe scară largă riscă acum să închidă rutele de transport din Ucraina. Avianews a avertizat că Ucraina ar putea deveni în curând o „zonă interzisă de zbor” din cauza anulării zborurilor comerciale. Potrivit publicației, dacă nu se încheie un acord între Ministerul Infrastructurii ucrainean și asigurătorii internaționali și companiile aeriene, Ucraina va fi închisă treptat traficului aerian.
Guvernul ucrainean încă insistă că nu vede niciun motiv pentru a închide spațiul aerian ucrainean traficului comercial. Consilierul șefului de cabinet al președintelui Ucrainei, Mykhailo Podolyak, a declarat duminică pentru Reuters că închiderea spațiului aerian al Ucrainei este „o prostie” și se aseamănă cu o „blocadă parțială”. Cu toate acestea, pe 13 februarie, Întreprinderea de Servicii de Trafic Aerian de Stat din Ucraina a avertizat companiile aeriene să nu zboare deasupra Mării Negre. Compania de stat a etichetat zona drept „potențial periculoasă” și sfătuiește aeronavele să nu zboare deasupra apelor deschise ale mării în perioada 14-19 februarie. Sursa: kyivindependent.com
Jurnal FM 