Current track

Title

Artist


Dosare penale la regimul rutier

#Postat de on octombrie 14, 2021

La data de 10.10.2021, orele 20:24, un echipaj rutier din cadrul Poliţiei Oraşului Gura Humorului a oprit pentru control pe strada Ciprian Porumbescu din localitate, autoturismul condus de un localnic de 26 de ani.
Conducătorul auto a fost testat de poliţişti cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat.            
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe”, ce va fi soluţionat procedural.
În ziua de 10.10.2021, orele 20:10, Poliţia Municipiului Suceava a fost sesizată despre faptul că pe strada Eroilor din localitate, s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat avarierea uşoară a două autovehicule și a unei țevi de gaz, iar conducătorul autoturismului s-ar afla sub influenţa băuturilor alcoolice.
S-a stabilit faptul că, în dreptul unui imobil, o femeie de 37 de ani a acroşat două autoturisme staționate pe partea dreaptă, după care, a lovit o ţeavă de gaz. Conducătoarea auto avea alcoolemie  de 1,11 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe”, ce va fi soluţionat procedural.

Duminică, 10.10.2021, orele 17.15, pe raza oraşului Liteni, un bărbat de 22 de ani din comuna Preuteşti a intrat în coliziune cu poarta unui imobil. Conducătorul auto a fost testat de poliţişti, rezultatul fiind de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat. În urma verificărilor, s-a constatat faptul că, bărbatul de 22 de ani nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie auto, luând autoutilitara spre a o conduce fără a avea încuviinţarea proprietarului acesteia.

            În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de „furt în scop de folosință”, „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe”, „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără permis de conducere”, iar în urma probatoriului administrat, bărbatul de 22 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore şi încarcerat în C.R.A.P. din cadrul I.P.J. Suceava.

La data de 11.10.2021, în jurul orelor 00.40, o patrulă din cadrul Poliției Municipiului Rădăuți a oprit pentru control pe raza localităţii, autoturismul condus de o localnică. Din verificările efectuate de poliţişti în bazele de date, s-a constatat faptul că, conducătoarea auto are permisul de conducere suspendat pentru abateri la regimul rutier. În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană căreia dreptul de conducere i-a fost suspendat”, ce va fi soluţionat procedural.

 

Sursa: IPJ Suceava/ din 11 octombrie 2021


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *