Current track

Title

Artist


Fundația Creștină Părintele ”Arsenie Boca” a împlit un deceniu de activitate

#Postat de on mai 29, 2019

Fundația Creștină Părintele ”Arsenie Boca” a organizat evenimentul aniversar al unui deceniu de activitate în spatiul social creștin-ortodox, „Veșnicia s-a născut la sat”, în Aula Magna a Facultății de Biotehnologii din cadrul Universității de Științe Agronomice din București. Au participat cca 100 de persoane, membri și simpatizanți ai fundației care s-au bucurat împreună de acest eveniment mult așteptat, unii dintre ei îmbrăcând costumul tradițional românesc sau o piesă de port popular, la fel ca bunicii și străbunicii noștri de la sat.

Despre veșnicia satului românesc și contribuţia sa la crearea istorică a poporului român au vorbit: Pr. Dr. Mihai Andrei Aldea, scriitorul și publicistul Ciprian Voicilă, sociolog la Muzeul Național al Țăranului Român, și Cristian Filip – președintele Fundației Creștine Părintele Arsenie Boca.


Cu prilejul „Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)” participanții au fost invitați să-și reamintească faptul că satul românesc este păstrătorul valorilor noastre sfinte, al credinţei strămoşeşti ortodoxe şi al tuturor tradiţiilor. 


La final, a fost prezentat un film documentar cuprinzând momente din activitatea și creșterea în timp a fundației, iar câțiva din membri au evocat momente de mare încărcătură emoțională din parcursul de 10 ani ai fundației, a declarat dna. 
Maria Ungureanu

 

Tagged as

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *