Current track

Title

Artist


S-a întâmplat în 7 iulie 1923
de Nicolae Uszkai, Brașov

#Postat de on iulie 7, 2021

S-a întâmplat în 7 iulie 1923: S-a născut Liviu Ciulei, regizor de teatru şi film, actor, scenograf şi arhitect; membru corespondent al Academiei Române. Liviu Ciulei s-a născut la Bucureşti.A studiat teatrul, la Conservatorul Regal de Muzică şi Teatru din Bucureşti, absolvit în anul 1946, apoi arhitectura, absolvită trei ani mai târziu.

În anul 1945 a debutat ca actor, la Teatrul Mic, în piesa „Încătușarea”, după „Animal Kingdom”, scrisă de Philip Barry, iar în 1946 a debutat la Teatrul Odeon din Capitală, jucând în rolul lui Puck în „Visul unei nopţi de vară”. A debutat ca actor de film în 1951, în producţia „În sat la noi”, urmat de roluri în peliculele „Nepoții gornistului” (1953), „Răsare soarele” (1954) şi „Alarmă în munți” (1955).

Sursa foto: https://ro.wikipedia.org/wiki/Liviu_Ciulei#/media/Fi%C8%99ier:Liviu_Ciulei_1963.jpg

În anul 1952 estre scenaristul filmului „Mitrea Cocor”, în colaborare cu Mircea Bodianu și Paul Bortnovschi, regizori Victor Iliu și Marietta Sadova, un an mai târziu realizează scenariul peliculei „Nepoții gornistului”, în colaborare cu Mircea Bodianu și Paul Bortnovschi, regia Dinu Negreanu, în 1954 contribuie, din aceeaşi postură, la realizarea creaţiei „Răsare soarele”, în colaborare cu Mircea Bodianu și Paul Bortnovschi, regia Dinu Negreanu şi, în 1957, este scenarist al filmului „Pasărea furtunii”, în regia aceluiaşi Dinu Negreanu.

Tot în anul 1957 debutează în regia de film, cu producţia „Erupția”, apoi, s-a alăturat echipei Teatrului Municipal din Bucureşti, actualul Teatru Bulandra, unde a debutat şi ca regizor de teatru, în acelaşi an – 1957 -, punând în scenă „Omul care aduce ploaia”, de Richard Nash.

Articolul complet aici: https://jurnalspiritual.eu/s-a-intamplat-in-7-iulie-1923/


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *