Title

Artist

Tricolorii au reușit o victorie istorică la EURO 2024

#Postat de on iunie 17, 2024

Publicațiile internaționale au reacționat după victoria zdrobitoare a României împotriva Ucrainei la EURO 2024. Tricolorii au reușit o victorie istorică, a doua lor la Campionatul European, la 24 de ani după cea precedentă (3-2 împotriva Angliei), deși porneau cu șansa a doua în acest meci.

România a jucat tactic perfect și s-a impus prin golurile marcate de Nicolae Stanciu (minutul 29), Răzvan Marin (minutul 53) și Denis Drăguș (minutul 57). Ucraina a avut posesia de la începutul jocului, dar România s-a apărat compact și nu a lăsat spațiu jucătorilor de top precum Mudryk (Chelsea), Tsygankov (Girona) sau Dovbik (Girona), golgheterul din La Liga, cu 24 de goluri.

România a demonstrat determinare și pragmatism, deși a avut o posesie inferioară (34%-66%), fiind superioară la șuturile pe poartă (5-2). România va juca următoarele meciuri cu Belgia pe 22 iunie (Koln, 22:00) și cu Slovacia pe 26 iunie (Frankfurt).

Presa internațională a reacționat după această victorie răsunătoare a tricolorilor la München. Publicații precum L’Equipe, Gazzetta dello Sport, AS și RMC Sports au vorbit la superlativ despre succesul României.

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *