Jean-Paul Belmondo – actor de film și de teatru, cascador și producător francez
#Postat de Carmen Vintu on aprilie 9, 2021
Jean-Paul Belmondo (n. 9 aprilie 1933, Neuilly-sur-Seine, Île-de-France, Franța – d. 6 septembrie 2021, Paris, Île-de-France, Franța), cunoscut și ca Bébel, a fost un actor de film și de teatru, cascador și producător francez.
Încă de mic, Belmondo visa să joace în piese de teatru, însă el a fost un elev extrem de indisciplinat, ale cărui pasiuni erau doar boxul şi fotbalul.
Sursa foto: https://ro.wikipedia.org/wiki/Jean-Paul_Belmondo#/media/Fi%C8%99ier:Belmondo_1960.jpg
Este înscris, apoi, la o şcoală teatrală, sub direcţia lui Raymond Girard, care, la sfaturile tatălui său, îl ajută să intre în Conservatorul de Artă Dramatică.
De la sfârșitul anilor 1950, Belmondo a fost un actor aparținând noului val în care se afirmă răsunător cu partitura din filmul Cu sufletul la gură. De la mijlocul anilor 1960, a fost timp de două decenii ca și actor de comedie și un agil erou de filme de acțiune, unul dintre starurile de succes ale cinematografiei europene.
Mereu îndrăgit de femei, el a rămas unul dintre cei mai iubiţi actori francezi din toate timpurile, aflându-se, an de an, şi în topul celor mai importante personalităţi din istoria Franţei.
Unul dintre cei mai îndrăgiţi actori francezi, Jean-Paul Belmondo, şi-a cucerit faima de “om urât şi simpatic”. S-a născut în Neuilly-sur-Seine şi a devenit celebru datorită rolului din filmul “Cu sufletul la gură”, în 1960. Un mare succes a avut cu ”Mirii anului II”, turnat în România, din 1971.
Filmografie
- 1960 Cu sufletul la gură (À bout de souffle), regia Jean-Luc Godard
- 1960 Ciociara (La ciociara), regia Vittorio De Sica
- 1960 Sfidând toate riscurile (Classe Tous Risques), regia Claude Sautet
- 1962 Cartouche, regia Philippe de Broca
- 1962 Denunțătorul (Le doulos), regia Jean-Pierre Melville
- 1962 O maimuță în iarnă (Un singe en hiver), regia Henri Verneuil
- 1964 Omul din Rio (L’Homme de Rio), regia Philippe de Broca
- 1964 Week-end la Zuydcoote (Week-end à Zuydcoote), regia Henri Verneuil
- 1966 Arde Parisul? (Paris brûle-t-il?), regia René Clément
- 1969 Creierul (Le cerveau), regia Gérard Oury
- 1970 Borsalino, de Jacques Deray
- 1971 Mirii anului II (Les Mariés de l’an II), regia Jean-Paul Rappeneau
- 1971 Spărgătorii (Le Casse), regia Henri Verneuil
- 1975 Un surâs, o palmă, un sărut (Un sorriso, uno schiaffo, un bacio in bocca), regia Mario Morra
- 1977 Animalul (L’animal), regia Claude Zidi
- 1979 Polițist sau delincvent (Flic ou voyou), regia Georges Lautner
- 1980 Măscăriciul (Le guignolo), regia Georges Lautner
- 1982 Asul așilor (L’as des as), regia Gérard Oury.