Current track

Title

Artist

Două meciuri de fotbal s-au încheiat 91-1 și 95-0. Arbitrul a plecat de pe teren

#Postat de on iulie 5, 2022

Rezultate aiuritoare în divizia secundă din Sierra Leone. Două meciuri s-au încheiat cu scorurile de 95-0, respectiv 91-1 în favoarea echipelor care luptau pentru locul 2 în campionat, astfel încât să dispute barajul pentru promovarea în eșalonul de elită.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Gulf FC și Kahunla Rangers erau la egalitate de puncte, 32, în seria de est a diviziei secunde din Sierra Leone.

Cum principalul criteriu de departajare era golaverajul, ambele echipe și-au aranjat meciurile. La pauza celor două meciuri, Gulf FC conducea cu 7-1, iar Rangers Kahunla cu 2-0. Ce a urmat în partea a doua este uluitor.

Așadar, în reprizele secunde ale celor două partide s-au dat în total de 177 de goluri! Surse locale susțin că unul dintre arbitri i-a lăsat locul rezervei în plin meci, neputând să asiste la teatrul de pe teren. Iar unul dintre fotbaliști ar fi înscris în jur de 30 de goluri!

Scorurile celor două partide au provocat și reacția Federației din Sierra Leone. Aceasta a comunicat că a deschis o anchetă oficială pentru a afla cum a fost posibil să se ajungă la astfel de scoruri și a avertizat că „oricine va fi găsit vinovat va simți forța completă a legii”. Sursa: amp.gsp.ro.