Current track

Title

Artist


Primăria Piatra-Neamț lansează cea mai mare licitație din ultimii 30 de ani: proiectele de mobilitate urbană

#Postat de on decembrie 28, 2021

Primăria Piatra-Neamț lansează cea mai mare licitație din ultimii 30 de ani: proiectele de mobilitate urbană. Municipalitatea este foarte aproape de începerea lucrărilor din proiectele pentru modernizarea principalelor coridoare de mobilitate din Piatra-Neamț, spun reprezentanții primăriei. Documentația tehnică pentru cele trei proiecte a fost publicată pe SEAP. Ne dorim cât mai mulți ofertanți care să se înscrie și pentru a avea timpul necesar pentru pregătirea ofertelor, licitația va fi deschisă pe platforma de achiziții 45 de zile. Oferta câștigătoare va fi stabilită pe baza a două criterii de evaluare obiective: cea mai bună ofertă financiară și timpul de execuție. Ofertele pentru realizarea proiectelor pot fi depuse până pe 7 februarie 2022.
Cele trei coridoare de mobilitate care vor fi reorganizate și modernizate sunt Bd. 9 Mai-Strada Dimitrie Leonida, Bd. Decebal-Piața Mihail Kogălniceanu-Bd. Traian și Strada Mihai Viteazu. Lucrările desfășurate includ și reamenajarea și accesibilizarea trotuarelor, a spațiilor verzi, reorganizarea parcărilor, îngroparea cablurilor și montarea de mobilier urban nou.
”Implementarea proiectelor de mobilitate urbană va însemna modernizarea orașului nostru. Ne dorim prioritizarea transportului în comun și a celui pe bicicletă și transformarea orașului nostru într-unul modern, european, prietenos cu pietonii, redat oamenilor. Lucrările la cele trei proiecte se vor desfășura etapizat, astfel încât să se diminueze disconfortul pentru pietreni și pentru cei care tranzitează orașul” a declarat primarul Andrei Carabelea.
Valoarea totală a lucrărilor este de aproximativ 90 de milioane lei și reprezintă cea mai mare licitație lansată de Municipiul Piatra-Neamț în ultimii 30 de ani. Mai multe detalii sunt disponibile AICI.

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *