Current track

Title

Artist


Primăria Piatra-Neamț: Pregătiri pentru noul an școlar. Un milion de lei pentru reparații urgente în școli (Foto)

Written by on iulie 30, 2021

Vineri, 30 iulie, Andrei Carabelea, primarul municipiului Piatra-Neamț, alături de administratorul public, Vlad Moscalu, directorul societății Publiserv, Savin Valentin și funcționari din primărie, au început o serie de vizite la școlile din oraș, pentru a vedea la fața locului problemele și a identifica soluțiile, astfel încât noul an școlar să înceapă în cele mai bune condiții.

Sursă fotografii: facebook Andrei Carabelea

„Într-adevăr, sunt școli care nu arată nici pe departe așa cum ar trebui. Știam acest lucru, dar astăzi mi s-a confirmat încă o dată. Da, din păcate, unor școli nu li s-a acordat atenția cuvenită. Iar acum se află într-un stadiu avansat de degradare și necesită reparații urgente. Ar fi fost mult mai oportun ca vechile administrații să fi făcut reparațiile necesare la timpul potrivit și astfel, în momentul de față, să avem clădiri funcționale și sigure pentru copii noștri.
În bugetul de anul acesta, am alocat un milion de lei pentru reparații urgente în școli. Pentru pregătirea cum se cuvine a noului an școlar”, scrie primarul Andrei Carabelea pe pagina sa de facebook.
”Banii vor merge cu prioritate către reparații ce vor viza siguranța, igiena și confortul elevilor noștri. Mă preocup și mă voi preocupa în continuare de buna funcționare a unităților de învățământ din comunitatea noastră. Dar înțeleg câtă nevoie avem de modernizarea infrastructurii școlare cu școli noi. Pentru că azi mai mult peticim și întreținem clădiri învechite. Știu că poate unii dintre dumneavoastră nu mai aveți răbdare, dar am încredere că veți înțelege faptul că proiectele mari au nevoie de susținere, de timp și de o viziune pe termen lung”, continuă primarul Andrei Carabelea.

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *