Title

Artist

JO 2020. Înotătorii David Popovici și Robert Glință s-au calificat în semifinale. Camelia Potec: „Sperăm să venim cu vești bune”

Written by on iulie 25, 2021

Înotătorii români David Popovici şi Robert Glinţă s-au calificat, duminică, în semifinalele probelor de 200 m liber, respectiv 100 m spate, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La 16 ani, David Popovici, care s-a întors recent cu  trei medalii de aur de la campionatele europene de juniori, s-a calificat la Jocurile Olimpice în semifinalele probei de 200 m liber cu al patrulea timp, 1 min 45 sec 32/100, după ce a câştigat a doua serie. El va lupta pe 26 iulie pentru calificarea în finală (27 iulie). La 100 m spate, campionul european en titre Robert Glinţă, primul înotător român care a obținut acest titlu, s-a calificat în semifinale abia cu al 12-lea timp, 53 sec 67/100, după ce s-a clasat pe patru în a şasea serie. Mai multe puteți citi pe digi24.ro.