Current track

Title

Artist


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vaslui a simulat o intervenție la inundații

#Postat de on iunie 20, 2021

În condițiile în care inundațiile constituie un tip de risc care continuă să producă situații de urgență , este necesar un răspuns operativ, integrat și eficient pentru limitarea și înlăturarea consecințelor negative pentru populație. Scenariul exercițiului a presupus că s-au produs inundații din cauza precipitațiilor însemnate cantitativ, înregistrate într-un interval scurt de timp și a debitului mărit pe râul Prut ca urmare a deversării controlate produse la barajul de Acumulare Stânca Costeşti.

Prefectul Marcel Lăudatu în calitate de președinte al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, a organizat și desfășurat un exercițiu cu tema „Intervenția forțelor și mijloacelor pentru limitarea și înlăturarea urmărilor inundațiilor produse de revărsarea râului Prut”.

Situația tactică a exercițiului a solicitat alertarea forțelor Inspectoratului de Jandarmi Județean Vaslui pentru sprijinirea echipelor de salvare, evacuare și transportul persoanelor rănite, împreună cu personalul Serviciului Teritorial al Politie de Frontieră Vaslui și echipaje ale Inspectoratului de Poliție al județului Vaslui, precum și sprijinul structurilor MapN.

Forțelor implicate în desfășurarea  exercițiului și-au atins principalele obiective propuse prin concepția de acțiune – cooperare interinstituțională, organizarea, desfășurarea și coordonarea acțiunilor de salvare și evacuare a persoanelor surprinse de inundații.

Împreună cu personalul Serviciului Teritorial al Poliție de Frontieră Vaslui şi forţele Inspectoratului de Poliţie al judeţului Vaslui, s-a asigurat restabilirea ordinii și liniștii publice  pe timpul evacuării persoanelor, bunurilor și  animalelor.

Sursa: facebook ISU Valui


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *