Melodia curentă

Titlu

Artist


Lista completă a câștigătorilor Galei Oscar 2021

Scris de pe aprilie 26, 2021


Cea de-a 93-a gală a Premiilor Oscar are loc, anul acesta, la 25 aprilie, după ce a fost amânată cu două luni din cauza pandemiei de COVID-19. Cel mai bun film a fost desemnat „Nomadland”, iar Anthony Hopkins și Frances McDormand au primit Oscarul pentru cel mai bun actor și, respectiv, cea mai bună actriță în rol principal. Anul acesta, ceremonia de decernare a premiilor Oscar a fost transmisă live din două locaţii, ambele în Los Angeles: Dolby Theatre şi Union Station. Au fost, de asemenea, şi două locaţii internaţionale, una în Marea Britanie, pentru toţi nominalizaţii de origine britanică, şi cea de-a doua, în Paris.

Cel mai bun film:

  • „Mank”
  • „Judas and the Black Messiah”
  • „The Father”
  • „Nomadland”
  • „The Trial of the Chicago 7”
  • „Minari”
  • „Sound of Metal”
  • „Promising Young Woman”

Cel mai bun regizor:

  • Emerald Fennell, „Promising Young Woman”
  • Lee Isaac Chung, „Minari”
  • Chloé Zhao, „Nomadland”
  • David Fincher, „Mank”
  • Thomas Vinterberg, „Another Round”

Cel mai bun actor în rol principal:

  • Riz Ahmed, „Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman, „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Anthony Hopkins, „The Father”
  • Gary Oldman, „Mank”
  • Steven Yeun, „Minari”

Cea mai bună actriță în rol principal:

  • Viola Davis, „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day, „United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby, „Pieces of a Woman”
  • Frances McDormand, „Nomadland”
  • Carey Mulligan, „Promising Young Woman”

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Sacha Baron Cohen, „The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya, „Judas and the Black Messiah”
  • Leslie Odom Jr., „One Night in Miami…”
  • Paul Raci, „Sound of Metal”
  • LaKeith Stanfield, „Judas and the Black Messiah”

Cea mai bună actriță în rol secundar:

  • Maria Bakalova, „Borat Subsequent Moviefilm”
  • Glenn Close, „Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman, „The Father”
  • Amanda Seyfried, „Mank”
  • Youn Yuh-Jung, „Minari”

Cel mai bun scenariu:

  • Will Berson and Shaka King, „Judas and the Black Messiah”
  • Aaron Sorkin, „The Trial of the Chicago 7”
  • Lee Isaac Chung, „Minari”
  • Darius Marder and Abraham Marder, „Sound of Metal”
  • Emerald Fennell, „Promising Young Woman”

Cel mai bun scenariu adaptat:

  • Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern, „Borat Subsequent Moviefilm”
  • Christopher Hampton and Florian Zeller, „The Father”
  • Kemp Powers, „One Night in Miami…”
  • Ramin Bahrani, „The White Tiger”
  • Chloé Zhao, „Nomadland”

Best cinematography:

  • „Judas and the Black Messiah”
  • „Mank”
  • „News of the World”
  • „Nomadland”
  • „The Trial of the Chicago 7”

Cea mai bună editare video:

  • „The Father”
  • „Nomadland”
  • „Promising Young Woman”
  • „Sound of Metal”
  • „The Trial of the Chicago 7”

Cea mai bună animație:

  • „Onward”
  • „Over the Moon”
  • „A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
  • „Soul”
  • „Wolfwalkers”

Cea mai bună animație scurtă:

  • „Burrow”
  • „Genius Loci”
  • „If Anything Happens I Love You”
  • „Opera”
  • „Yes-People”

Cel mai bun scurtmetraj:

  • „Feeling Through”
  • „The Letter Room”
  • „The Present”
  • „Two Distant Strangers”
  • „White Eye”

Best production design:

  • „The Father”
  • „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • „Mank”
  • „News of the World”
  • „Tenet”

Cea mai bună costumație:

  • „Emma”
  • „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • „Mank”
  • „Mulan”
  • „Pinocchio”

Cel mai bun documentar:

  • COLECTIV
  • „Crip Camp”
  • „The Mole Agent”
  • „My Octopus Teacher”
  • „Time”

Cel mai bun documentar scurt:

  • „Collette”
  • „A Concerto is a Conversation”
  • „Do Not Split”
  • „Hunger Ward”
  • „A Love Song for Latasha”

Cel mai bun sunet:

  • „Greyhound”
  • „Mank”
  • „News of the World”
  • „Soul”
  • „Sound of Metal”

Cele mai bune efecte speciale:

  • „Love and Monsters”
  • „The Midnight Sky”
  • „Mulan”
  • „The One and Only Ivan”
  • „Tenet”

Cel mai bun machiaj:

  • „Emma”
  • „Hillbilly Elegy”
  • Ma Rainey’s Black Bottom”
  • „Mank”
  • „Pinocchio”

Cel mai bun film străin:

  • „Another Round”
  • „Better Days”
  • COLECTIV
  • „The Man Who Sold His Skin”
  • „Quo Vadis, Aida”

Best original score:

  • „Da 5 Bloods”
  • „Mank”
  • „Minari”
  • „News of the World”
  • „Soul”

Cea mai bună coloană sonoră:

  • „Fight for You,” din „Judas and the Black Messiah”
  • „Hear My Voice,” din „The Trial of the Chicago 7”
  • „Husavik,” din „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
  • „Io Sì (Seen),” din „The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
  • „Speak Now,” din „One Night in Miami…”

Sursa: variety.com


Opiniile cititorului

Lasă un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *