Current track

Title

Artist

Bârlădeanul Aurel Aniță, atlet veteran, dublu campion și dublu vicecampion național la 66 de ani

Written by on februarie 23, 2021

Bârlădeanul Aurel Aniță a cucerit, în week-end, două titluri de campion național la probele de 400 și 800 metri, precum și două de vicecampion național în probele de 200 și 1.500 metri, la categoria de vârstă + 65 ani.

Bbârlădeanul Aurel Aniță, care a împlinit 66 de ani pe data de 17 februarie, continuă să ducă o viață activă, practicând din plin sport și chiar performând.

Cu ocazia participării, între 20-21 februarie, la Campionatul Național de Masters în sală, desfășurată în Sala de atletism „Ioan Soter” din București, acesta a avut o prestație aproape perfectă, întorcându-se acasă cu două titluri de campion național și cu tot atâtea de vicecampion național.

Rezultatele sunt cu atât mai importante cu cât atletul a alergat în patru probe și a obținut medalii la toate. Astfel, bârlădeanul legitimat la CS Politehnica Iași a concurat la categoria + 65 ani, în probele de 200 metri, 400 metri, 800 metri și 1.500 metri. În cursa de 400 metri, a scos un timp de 1:14.44, cu care a obținut medalia de aur.