Current track

Title

Artist


Bacăul a avut prima echipă de fotbal din România care s-a calificat in „Primăvara Europeana” (Galerie Foto)

Written by on februarie 5, 2021

În toamna anului 1969, Dinamo Bacău (denumire sub care a activat mulți ani) a participat pentru prima oară, într-o întrecere continentală: „Cupa Orașelor Târguri” (ulterior „Cupa UEFA”, iar acum European League). Echipa a ajuns în sferturi de finală, după eliminarea echipelor FC Floriana (Malta), FK Dolp ( Norvegia) și FC Kilmarnock (Scoția), fiind învinsă de Arsenal Londra cu scorurile de 2-0 și 7-1.

Trei fotografii cu Glorii ale Fotbalului Băcăuan. Ce a mai trecut timpul …..

”Am crescut cu acești mari fotbaliști ai Bacăului. Când eram copil eram prezent la toate meciurile echipei noastre și după meci așteptam în spatele stadionului și plecam cu mai mulți copii în spatele lui Emeric Drmbrovschi, până la el acasă. Locuia în cartierul Cornișa lângă școala generală Nr. 10, la blocul turn.  Era idolul meu. Am luat multă bătatie de la tatăl meu că nu mă lăsa la fotbal, iar eu plecam fără voia lui să văd meciurile echipe noastre. Stăteam în spatele porții lui Coman să dau mingile înapoi, la antrenament. Am amintiri frumoase pe care nu le voi uita niciodată.” – Doru Tanase

”Adevăratul fotbal băcăuan…” – Leonard Popa

”Sincer, în modestia și simplitatea vremurilor de atunci, sunt mai frumoși decât cei din ziua de azi. Scuze dacă deranjez, dar așa vad eu…..” –  Liviu Goian

”TITANII BACĂULUI!!!” – Cristi Apachiței

Sport Club Bacău a a obținut al patrulea loc în sezonul 1972-1973.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *