Melodia curentă

Titlu

Artist


Se desființează grădina zoologică din Piatra Neamț? Primarul Carabelea a lansat un sodaj de opinie pe internet

Scris de pe februarie 2, 2021

Grădina zoologică din Piatra Neamț, între a fi sau a nu fi. Primarul Andrei carabelea a lansat astăzi pe facebook un sondaj de opinie pe panina sa de facebook, în dorința de a afla care ar trebui să fie soarta grădinii zoologice de pe strada Ștefan cel Mare.

Foto: Grădina Zoologică Piatra Neamț

Îmi doresc să implic fiecare cetățean în buna dezvoltare și administrare a orașului nostru! Acum câteva săptămâni am văzut cu toții imagini care ne dezvăluie efectele gratiilor asupra comportamentului ursoaicelor Ina și Anca. Pentru cine nu știe despre ce este vorba, las acest link:(…). De aceea, vreau să vă consult public cu privire la utilitatea grădinii zoologice din Municipiul Piatra-Neamț. Astfel, vă rog să acordați câteva secunde pentru a completa chestionarul de mai jos! https://forms.gle/F1YxzB5ttL2YzNeH8. Pentru noi, părerea dumneavoastră contează!” a scris Andrei Carabelea pe Facebook.

Foto

Foto: formularul cu sondajul de opinie
Foto: Andrei Carabelea – primar Piatra Neamț

Așa cum era de așteptat, imediat au apărut pe facebook comentariile privitoare la soarta grădinii zoologie. Iată câteva dintre ele:

„Exercițiu de imagine!!!Chiar nu știați voi galbejitilor de situația grădinii??!!Cu un gard refăcut, supra-evaluat?Cu un talcioc ce a ocupat aproape de sufocare aleile?Cu o firmă ce a primit în dar o scumpire a biletelor, pe motiv, că trebuie??!!Grădina publică și redarea spațiului locuitorilor! Nu crâșme obosite…cu „investitori strategici”…”

„Mai oameni buni… parcul zoo e deschis din 1904… e un punct de referinta in istoria orasului si face parte din atractiile turistice. banuiesc ca cineva a pus ochii pe teren de acum s-au trezit ca deodata e ceva rau acolo. bun… va ganditi la animalele salbatice tinute acolo… ok e nedrept ca nu prea au spatiu… atunci renuntati la animalele tinute acolo si transformati parcul zoologic in parc pentru caini pentru ca si asa nu exista asa ceva in orasul nostru si tot se cearta iubitorii de animale cu ceilalti ca isi duc cainii in locurile unde sunt si copii mici si pot exista incidente. asa s-ar rezolva o problema din oras intr-un mod civilizat si functional.”

„Aceasta Gradina Zoologica a fost realizata de legendarul primar Nicu N.Albu pe terenul sau donat ulterior orasului.Din pacate unii potentati locali stau cu ochii pe acest teren..doar..doar vor reusi sa-l confiste cumva sa-si mai faca niste vile.Ii invit pe acestia sa citeasca istoricul acestui parc de pe panourile amplasate de mine acolo.”

„Grădinile zoo,ca și circurile cu animale,sunt anacronice.animalele sălbatice,trebuie observate în mediul lor,nu în captivitate.Sunt ,,n”posibilități:filme documentare,internet,literatura,atlase ,etcDeci nu mai chinuiți animalele!”…”

„Grădină publică? Cred că sunt deja ochi care visează la o grădină personală care să includă și vila de rigoare.”

„Andrei, după ce am petrecut ani buni în sălbăticie pe diferite meridiane ale planetei, nu pot să rămân indiferent la astfel de cazuri. Părerea mea este că ar trebui desființate absolut toate grădinile zoologice, inclusiv cea de la noi din oraș. Sunt niște circuri triste care nu fac altceva decât să ne gâdile nouă ego-ul și să ne satisfacă plăcerea de a vedea cum se chinuie săracele animăluțe. Speciile închise după gratii aparțin sălbăticiei pădurilor și habitatelor lor naturale. Pentru mine, fiecare întâlnire cu viața sălbatică este un moment memorabil, un privilegiu. Întâlniri directe în habitatul lor natural și nu în mod artificial, cu ele după gratii. Avem enorm de învățat ca specie și cred eu, desființarea grădinilor zoo ar fi un prim pas în înțelegerea faptului că suntem parte din natură și nu deasupra ei. Hai să promovăm dezvoltarea sănătoasă a acestora în habitatele lor pe care să învățăm să le protejăm și să le valorificăm responsabil.„ spune și Radu Păltineanu din Piatra Neamț, unul dintre cei mai cunoscuți glob troatteri ai lumii.


Opiniile cititorului

Lasă un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *