Melodia curentă

Titlu

Artist


Situația infectărilor cu Covid-19, în România, 1 februarie 2021

Scris de pe februarie 1, 2021


Până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 730.056 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

675.767 de pacienți au fost declarați vindecați.Distribuie pe   

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.313 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13850271,53
2.Arad15751171,2
3.Argeș20271390,72
4.Bacău18723301,06
5.Bihor20099201,39
6.Bistrița-Năsăud825050,98
7.Botoșani9872201,53
8.Brașov28851472,12
9.Brăila933350,81
10.Buzău9009130,5
11.Caraș-Severin7697121,3
12.Călărași718190,78
13.Cluj355871362,38
14.Constanța29963361,46
15.Covasna555870,67
16.Dâmbovița16601191,12
17.Dolj17494481,12
18.Galați18891561,33
19.Giurgiu7316170,94
20.Gorj5784170,85
21.Harghita581350,57
22.Hunedoara13635241,47
23.Ialomița7674110,89
24.Iași31332420,87
25.Ilfov28623612,57
26.Maramureș13751902,71
27.Mehedinți557970,72
28.Mureș16716181,03
29.Neamț12761121,3
30.Olt10584140,5
31.Prahova26103190,96
32.Satu Mare84191,68
33.Sălaj7196121,9
34.Sibiu18496440,96
35.Suceava18926401,67
36.Teleorman897751,02
37.Timiș325301103,18
38.Tulcea6089130,85
39.Vaslui12027280,99
40.Vâlcea11081171,04
41.Vrancea776450,47
42.Mun. București1187592742,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe1140*-118 
 TOTAL730.0561.313 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 373 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD6
3ARGEŞ4
4BACĂU13
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI18
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN 
13CLUJ6
14CONSTANŢA23
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ4
18GALAŢI10
19GIURGIU5
20GORJ16
21HARGHITA 
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA 
24IAŞI6
25ILFOV34
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI46
29MUREŞ8
30NEAMŢ5
31OLT4
32PRAHOVA11
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU1
36SUCEAVA10
37TELEORMAN1
38TIMIŞ20
39TULCEA11
40VÂLCEA18
41VASLUI8
42VRANCEA1
 Total373

Până astăzi, 18.402 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.01.2021 (10:00) – 01.02.2021 (10:00) au fost raportate 67 de decese (31 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.895. Dintre acestea, 971 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.449.538 de  teste RT-PCR și 121.305 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.801 teste RT-PCR (4.033 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.768 la cerere) și 3.194 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.989 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.292 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.550 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 165 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.335 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 31 ianuarie, 6.549 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.378.225 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.033 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.018 în Italia, 1.886 în Spania, 187 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.115 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 37 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 21-28 ianuarie 2021, au fost raportate 18.849.065 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit3.647.463  (+251.504) 97.939  (+8.678)        9.652       (+72)
Franţa    3.053.617 (+142.628) 73.049  (+2.766)    230.612      (+286)
Spania2.593.382 (+256.931) 56.208  (+2.439)    150.376            – 
Italia2.466.813  (+85.536) 85.461  (+3.284) 2.010.548  (+20.396)
Germania2.141.665 (+101.006)            52.087  (+5.454) 1.940.046    (+1.117)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 31 IANUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
99.727.853(+5.144.980)2.137.670(+100.957)57.049.238 (+285.168) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21-28 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 30 – 31 ianuarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

BULETIN DE PRESĂ 1 februarie 2021, ora 13.00


Opiniile cititorului

Lasă un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *