Current track

Title

Artist


Un oneștean împarte banii românilor. Cine este Alexandru Nazare?

Written by on ianuarie 17, 2021

Funcția de ministru al Finanțelor Publice e deținută de Alexandru Nazare, fost ministru al Transporturilor în guvernul Mihai Răzvan Ungureanu și secretar de stat până de curând. Alexandru Nazare s-a născut la 25 iunie 1980, în Oneşti, judeţul Bacău.

A absolvit Facultatea de Ştiinţe Politice şi Administrative din cadrul Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative, în 2005.

În perioada 2002-2004, a absolvit European College of Liberal Arts din Berlin, specialitatea Relaţii Internaţionale, Afaceri Europene, Teorie Politică, Neoconservatorism, conform CV-ului de pe site-ul Camerei Deputaţilor.

Din septembrie 2005 până în septembrie 2007 a fost consilier de ministru la Ministerul Integrării Europene.

A lucrat la Parlamentul European (PE), unde a deţinut următoarele funcţii: consilier în cadrul Delegaţiei Partidului Democrat Liberal – Grupul Partidului Popular European (septembrie 2007 – februarie 2008); europarlamentar (decembrie 2008 – iulie 2009); consilier parlamentar la PE (august – octombrie 2009).

În perioada octombrie 2009 – aprilie 2010 a deţinut funcţia de subsecretar de stat la Departamentul de Afaceri Europene din cadrul Guvernului, iar în intervalul aprilie – noiembrie 2010, a fost secretar de stat în cadrul Ministerului Finanţelor Publice. Din noiembrie 2010 până în februarie 2012, a fost secretar de stat în cadrul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii.

Între 9 februarie şi 7 mai 2012 a fost ministrul Transporturilor şi Infrastructurii în Guvernul Mihai Ungureanu. A făcut parte din PDL începând cu 2008, iar din 2015 face parte din PNL, scrie site-ul www.cdep.ro.

În urma alegerilor parlamentare din 2012, a obţinut un mandat de deputat pe listele PDL, în circumscripţia electorală Brăila. Astfel, până în februarie 2015 a activat în grupul parlamentar al PDL, iar începând cu această dată a făcut parte din grupul parlamentar al PNL. În legislatura 2012-2016, a făcut parte din comisiile parlamentare pentru afaceri europene, pentru transporturi şi infrastructură şi pentru politică economică, reformă şi privatizare, notează sursa citată. A obţinut un mandat de senator în urma alegerilor parlamentare din 6 decembrie 2020, pe listele PNL, în circumscripţia electorală Prahova.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *