Ne puteti urmări și pe:

Până astăzi, 14 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 684.917 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

614.545 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.525 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13003561,94
2.Arad14862701,5
3.Argeș19616521,51
4.Bacău175541121,59
5.Bihor18999872,11
6.Bistrița-Năsăud7828231,48
7.Botoșani8942581,49
8.Brașov269711542,65
9.Brăila8910391,91
10.Buzău8680180,89
11.Caraș-Severin7093622,15
12.Călărași6762191,37
13.Cluj328252913,8
14.Constanța283861882,87
15.Covasna5319201,11
16.Dâmbovița15744701,78
17.Dolj16375541,71
18.Galați175961352,46
19.Giurgiu6877391,64
20.Gorj5354310,83
21.Harghita5539190,64
22.Hunedoara12551841,63
23.Ialomița7270281,66
24.Iași294751831,38
25.Ilfov266511434,45
26.Maramureș11930992,48
27.Mehedinți5304231,08
28.Mureș15878521,34
29.Neamț11823 451,45
30.Olt10077590,72
31.Prahova25083801,3
32.Satu Mare7587801,43
33.Sălaj6626381,83
34.Sibiu17799781,74
35.Suceava170341431,63
36.Teleorman8414521,8
37.Timiș292232994,16
38.Tulcea5792441,52
39.Vaslui11280491,75
40.Vâlcea10441451,6
41.Vrancea7427400,69
42.Mun. București110627 5603,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe3390*-296 
 TOTAL684.9173.525 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 927 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD30
3ARGEŞ15
4BACĂU18
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI13
8BRĂILA6
9BRAŞOV21
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ39
14CONSTANŢA80
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ12
18GALAŢI46
19GIURGIU6
20GORJ10
21HARGHITA3
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA7
24IAŞI28
25ILFOV38
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI136
29MUREŞ16
30NEAMŢ13
31OLT9
32PRAHOVA30
33SĂLAJ12
34SATU MARE23
35SIBIU14
36SUCEAVA50
37TELEORMAN18
38TIMIŞ71
39TULCEA9
40VÂLCEA17
41VASLUI17
42VRANCEA7
 TOTAL927

Până astăzi, 17.035 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.01.2021 (10:00) – 14.01.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (44 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.739. Dintre acestea, 1.101 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.104.229 de teste RT-PCR și 29.829 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.709 teste RT-PCR (16.474 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.235 la cerere) și 5.957 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 30.365 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.610 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.792 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 109 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.493 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 674 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 ianuarie, 4.736 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 664.020 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.349 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.941 în Italia, 1.455 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.110 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 36 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 67 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia și Federația Rusă. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 134 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 2 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 31 decembrie 2020 – 7 ianuarie 2021, au fost raportate 15.857.298 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic. 

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa     2.655.728    (+93.082) 65.037  (+1.928)     211.598(+1.283) 
Regatul Unit2.654.779  (+325.049) 75.024  (+3.915)        7.430    (+82)
Italia2.155.446  (+107.750) 75.332  (+3.407) 1.673.936(+20.532)
Spania1.958.844    (+79.431) 51.078     (+956)    150.376               –  
Germania1.775.513  (+123.679)             34.574  (+4.448)  1.640.682  (+23.921)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATE  DECEDAȚI  VINDECAȚI*  
84.532.824   (+4.216.269)1.845.597  (+74.902)50.994.811    (+365.601)  

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 31 decembrie 2020 – 7 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 12 – 13 ianuarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

BULETIN DE PRESĂ 14 ianuarie 2021, ora 13.00

Ne puteti urmări și pe: