Melodia curentă

Titlu

Artist


Episcopul Diecezei de Iași, PS Iosif Păuleț, a vizitat stațiunea Slănic Moldova (Galerie Foto)

Scris de pe ianuarie 13, 2021

PS Iosif Păuleţ, Episcop al Diecezei de Iași, a fost ieri, 12 ianuarie, oaspetele stațiunii Slănic Moldova. Aici, Preasfințitul Episcop a fost întâmpinat de primarul stațiunii, Gheorghe Baciu, și de salariații primăriei, a binecuvântat sediul instituției și a semnat în cartea de onoare.

„Astăzi am avut bucuria să-l avem în mijlocul nostru pe Preasfințitul Episcop Iosif Păuleț, venit în vizită la Slănic Moldova.

Preasfințitul a răspuns invitației de a binecuvânta clădirea primăriei și a celor ce muncesc în ea, pentru binele comunității.

Cu această ocazie i-am oferit Excelenței Sale diferite daruri care să-i amintească de locul unde a slujit ca paroh vreme de 4 ani, perioadă în care Biserica Catolică din Cireșoaia devenind neîncăpătoare, a fost mărită. Preasfințitul Iosif ne-a asigurat de rugăciunile sale și ne-a urat să muncim cu spor pentru binele cetățenilor, avându-l alături pe Dumnezeu, atât la bine cât și la greu.

Îi mulțumim Preasfințitului Iosif, îl asigurăm de prețuirea noastră și îl așteptăm să revină la Slănic Moldova ori de câte ori programul îi va permite”, a scris primarul Gheorghe Baciu pe pagina de Facebook.

Cine este PS Iosif Păuleț

S-a născut la 17 octombrie 1954, în localitatea Tămăşeni, judeţul Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1979. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1979, la catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi, de către Excelenţa Sa Mons. Jakab Antal, episcop auxiliar de Alba Iulia. A activat ca vicar la Oţeleni (1 august 1979 – 1 octombrie 1980), Pildeşti (1 octombrie 1980 – 6 decembrie 1982), Iugani (6 decembrie 1982 – 13 decembrie 1982) şi Roman (13 decembrie 1982 – 1 august 1983), paroh la Schineni (1 august 1983 – 1 martie 1987) şi Cireşoaia (1 martie 1987 – 1 septembrie 1991), director spiritual la Seminarul Mare din Iaşi (1 septembrie 1991 – 1 septembrie 1994), director spiritual la Seminarul Mic din Bacău (1 septembrie 1994 – 1 martie 1996), paroh la Oneşti (1 martie 1996 – 31 august 2010), decan al Decanatului de Trotuş (28 martie 1996 – 31 august 2010), paroh la Suceava (1 septembrie 2010 – 5 august 2019) şi decan al Decanatului de Bucovina (1 octombrie 2010 – 5 august 2019); ca decan a făcut parte şi din componenţa Consiliului Prezbiteral, fiind membru de drept, dar şi din cea a Consiliului Consultanţilor din Dieceza de Iaşi. La 6 iulie 2019, papa Francisc l-a ales şi l-a numit pe Mons. Iosif Păuleţ episcop de Iaşi. Consacrarea a fost oficiată în catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, la 6 august 2019, de către PS Petru Gherghel, co-consacratori fiind ÎPS Ioan Robu şi PS Aurel Percă.


Opiniile cititorului

Lasă un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *