Title

Artist

Antrenorii de gimnastică Ana Maria și Liviu Iordache din cadrul Clubului Sportiv Școlar (CSS) Bârlad au toate motivele să fie mândri

Written by on noiembrie 23, 2020

Antrenorii au  toate motivele să fie mândri, întrucât elevele antrenate de ei au obținut rezultate extraordinare la Campionatul Național de Gimnastică Artistică Feminină, pe echipe și individual, al Junioarelor III, II și I, desfășurat între 17-19 noiembrie, la Ploiești.
  Florina Trică (categoria Junioare III, Nivel 2 – 10 ani), legitimată la CSS Bârlad, a terminat concursul cu salba plină de medalii. Viitoarea speranță a gimnasticii bârlădene, ce calcă deja pe urmele surorii mai mari – Daniela Trică (16 ani), a reușit să obțină trei titluri naționale din cinci posibile (individual compus, paralele și sol), în timp ce la sărituri a obținut medalia de argint. Nu în ultimul rând, la bârnă s-a clasat pe locul IV.    Andra Donose (categoria Junioare II, Nivel 3 – 11 ani) a făcut un concurs excelent, reușind ca, la final, să adune cinci medalii din tot atâtea posibile. Mai exact, trei medalii de aur și titlul de campioană națională la individual compus, bârnă și sol și două medalii de argint – la sărituri și paralele.  Si celelalte două gimnaste care au reprezentat CSS Bârlad la campionat, în speță Amalia Balan (categoria Junioare II, Nivel 3 – 11 ani) și Amalia Puflea (categoria Junioare 1, Nivel 5 – 13 ani), s-au clasat printre primele sportive din concurs. Astfel, Amalia Balan a obținut medalia de bronz la individual compus și câte una de argint la bârnă și sol, în timp ce la sărituri și paralele s-a clasat pe locul V.

La rândul său, Amalia Puflea a cucerit titlul național și medalia de aur la sărituri. Din păcate, gimnasta a suferit o accidentare în timpul concursului, motiv pentru care, la individual compus, a putut evolua doar la două aparate (paralele și sărituri), astfel că s-a clasat doar pe locul V. În finala de la paralele s-a clasat pe locul IV, iar la cele de la bârnă și sol nu a mai putut concura.