Ne puteti urmări și pe:

Sâmbătă, în ultima zi a lunii octombrie încă 242 de nemțeni au fost confirmați pozitiv la testul Covid. Astfel numărul total al celor infectați în Neamț a ajuns 6201 iar incidența înregistrată în ultimele două sătămâni a ajuns la 2,06, adică locul 29 la nivelul țării.

Până astăzi, 31 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 241.339 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus iar 172.513 pacienți au fost declarați vindecați.

La nivel național au fost înregistrate 5.753 cazuri noi de persoane infectate cu SARS CoV 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate (total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17* 
 TOTAL241.3395.753 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA93
2ARAD23
3ARGEŞ87
4BACĂU88
5BIHOR119
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI14
8BRĂILA52
9BRAŞOV141
10BUZĂU33
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ2
14CONSTANŢA218
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA89
17DOLJ96
18GALAŢI44
19GIURGIU54
20GORJ9
21HARGHITA 
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA34
24IAŞI3
25MARAMUREŞ34
26MEHEDINŢI33
27MUREŞ3
28NEAMŢ387
29OLT142
30PRAHOVA5
31SĂLAJ27
32SATU MARE75
33SIBIU1
34SUCEAVA55
35TELEORMAN67
36TIMIŞ12
37TULCEA50
38VÂLCEA82
39VASLUI12
40VRANCEA131
41MUNICIPIUL BUCUREŞTI55
42ILFOV21
 TOTAL2448
Ne puteti urmări și pe: