Current track

Title

Artist


Anchetă epidemiologică la RAR Suceava, după ce directorul instituției a fost diagnosticat cu Covid

#Postat de on octombrie 9, 2020

Actualizare: La Registrul Auto Român-reprezentanța Suceava, dintr-un efectiv de 29 de angajați sunt pozitivi 12. Este pozitiv inclusiv șeful instituției, Tiberiu Lupu. Gabriela Băncilă, purtător de cuvânt al DSP Suceava, a afirmat că au fost testați pentru Covid 27 de angajați, din care 12 sunt pozitivi, 14 sunt negativi, iar pentru o persoană proba este în lucru. Alte două angajate sunt la domiciliu, în concediu medical și nu sunt testate.

Purtătorul de cuvânt al DSP a mai spus că RAR a comunicat că s-au efectuat dezinfecții multiple, cu o firmă specializată, și că va fi adus personal de specialitate din alte județe. În același timp, a subliniat Gabriela Băncilă, din ancheta epidemiologică derulată au reieșit deficiențe în respectarea de către public a regulilor de purtare a măștii sau de distanțare.

Ştirea iniţială: Direcția de Sănătate Publică Suceava a început o anchetă epidemiologică la Registrul Auto Român Suceava, după ce directorul instituției a fost diagnosticat pozitiv cu noul coronavirus. Şeful RAR Suceava are o formă ușoară a bolii și urmează tratament de specialitate, la domiciliu.

Din declarațiile acestuia a reieșit că a intrat în contact cu unii angajați. „Avem o anchetă epidemiologică în derulare la RAR. S-au prelevat probe de la o parte dintre angajați, dar încă nu avem rezultatele”, a confirmat Gabriela Băncilă, purtător de cuvânt al DSP Suceava.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *